Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
2021 Parke Trendleri

Ev denildiği zaman akla birçok şey gelir. Özellikle ev alanlar ve zevkine göre döşemek isteyenler, ince eleyip sık dokur. Parkede dekorasyonun en önemli parçalarından biridir. Özelikle parkenin modeli ve rengi evi gösteren bir faktördür, denilebilir. Parke rengi evin havasını değiştirir.

Koyu renkte parke kullanımı, daha sıkıcı ve boğuk bir hava yaratabilir ama bir yandan da açık renk mobilyalarla çok iyi bir kontrast oluşturabilir. Kirada oturan kişiler çoğunlukla evlerindeki uyumsuzluktan yakınırlar. Kendi evi olan kişiler bu konuda şanslıdır. Tam olarak uyum için de bir ev dekore edebilirler ve istedikleri renkleri uzun ömürlü parkeleri tercih edebilirler.

Parke modelleri ve parke rengi hangi ağaç kullanılarak üretim yapılmışsa, o şekilde isim alırlar. Ülkemize bakıldığı zaman, genel olarak iki parke rengi tercih edilmektedir. Bunlarda çam ve meşe rengidir. Bunların açık renk, koyu renk ve ara renk seçenekleri bulunur. Tercih edilme nedeni, dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır.

Açık Renk Parkeler

Son yılların en çok ilgi çeken dekorasyon ürünlerinden biri olan parke için de renk seçimi önemlidir. Odayı genel olarak ele almak ve iyi bir denge kurmak gerekir. Özellikle mobilyalar, diğer aksesuarlar duvar boyası gibi detaylar, göz önüne alınmalıdır. Parke sık olarak değiştirme şansınızın olduğu bir ürün değildir. Bu yüzden renk seçimi önemli bir detaydır. Bu konuda fikri o olan kişilere danışabilir ya da aile bireylerinin düşüncelerini öğrenebilirsiniz. Ceviz çok tercih edilmesine rağmen sizin odanızla uyumlu olmayabilir.

Açık renk parke yaptırmak isteyenler, kullanışlı olup, olmadığını merak eder. Parkeler bilindiği üzere cilalama işleminden geçer. Cila kullanılmasının amacı, birşey döküldüğü zaman, kolay temizleyebilmektir. Parkeler leke tutmama özelliğe sahiptir. Açık renk parkeler kullanışlıdır. En çok ferah bir hava verdiği için tercih edilir. Koyu renk parkede daha fazla toz ya da kir tutma özelliği bulunur. Özelikle açık ceviz ve gri parke toz belli etme bakımından olumsuz tercihlerdir. Uyum açısından çoğu renk ile bağlantılıdır. Açık renkli parke sıklıkla tercih edilir ve kullanışlıdır.

Eskitme Parkeler

Laminant parke ismini herkes duymuştur. Bu ismi duyanların aklına gelen ilk şeylerden biri, eskitme parkelerdir. Son yıllarda oldukça popüler bir hâle gelmiştir. Eskitme parkeler hem görünüm hem de özellikleri bakımından diğer parkelerden ayrılır. Birçok modeli ve parke rengi vardır. Yoğun bir ilgi olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle vintage tarzı sevenlerin, favorisidir. Ev için yapılan her seçim çok önemlidir. Özelikle parke seçimine dikkat etmek şarttır.

Uzun yıllar kullanacağınız parkeler, hem dayanıklı hem de kullanışlı olmalıdır. Eğer eskitme parkeler sizin tarzınıza uyuyorsa ve yaptırmak istiyorsanız, modelleri detaylıca inceledikten sonra karar vermeniz daha doğru olur. Hem uygun hem de kaliteli ürünleri bir arada bulabilirsiniz. Yaptırmaya karar vermeden önce, piyasaya bir göz atmakta ve modeller hakkında detaylı bilgi almakta fayda vardır.

Derzli Parkeler

Laminant parke seçimi yaparken iki seçenek karşınıza çıkacaktır. Bunlar, derzli parke ve dersiz parkedir. Derzli parkelere bakıldığı zaman, daha avantajlı olduğunu görülür. Aralarında derz olduğu için, kolaylıkla birbirine yapışır ve aynı zamanda çok dayanıklıdır. Ekstra iş yükünü de ortadan kaldırır. Herhangi bir darbe ya da çizik aldığı zaman zarar görmez. Kendinden derzli olan laminant parke çeşitlerinde taşıma gibi durumlarda da sorun yaşatmaz.

Parkelerin ara bölümlerin de bir boşluk olmadığı için, koltuk çekerken ya da eşya çekerken, zarar görmez. Temizlemek de oldukça önemli bir detaydır. Mümkün olduğunca ahşap temizlemeye uygun olan maddeler kullanılmalıdır. Diğer temizlik malzemeleri zarar verebilir. Çok büyük eşyalarda hasar oluşumuna neden olabilir. Mümkün olduğunca kaliteli bir ürün seçmeye özen gösterilmelidir.

Vintage Parke

Vintage parke, görünüm olarak diğer parkelerden farklıdır. Çok doğal bir görüntüsü vardır. Sadeliğe önem verenler, tercih eder. Oldukça fazla talep gören bir modeldir. Özelikle retro modeller, sizi geçmişe götürecektir. Vintage parkeler de kendi aralarında kategorilere ayrılır.

Herkesin zevkine göre bir model vardır. Eskitme parke olarak da bilinen bu ürünler kullnim açısından da oldukça avantajlıdır. Uzun yıllar kullanıma bağlı olarak, deformeler olabilir. Vintage parkeler de deformasyon görünmez. Diğer parkelerden bu yönü ile ayrılır. Eskitme bir görünüm olduğu için, görünümünün değişmesi göze batmaz.

Naturel Parke

Bu parkeler lamine parke olarak da adlandırılır. Doğal bir ürün olması ile öne çıkar. %100 masif ahşaptır. Tabakaların hepsi birbirine orantılı açılar ile birleştirilmiştir. En üst kısımda cila kullanılır. Katman olarak üç kısımdır. En üst katmanda, diz görünümü belirleyen ağaç tercih edilmektedir. Bu en önemli katmandır. Kalınlık 3 ile 4 mm arasında değişiklik gösterir. Orta katmanda göknar ya da kavak gibi ağaçlar kullanılır. Alt katman daha incedir ve üst katmana zıttır.

Üst katman ne kadar kaliteli olursa, neme karşı o kadar dayanıklı olur. Sistre olan kısım en değerli katmandır. Naturel parkeler cilalı bir şekilde satılır. Kullanıma hazır olarak satılır. Farklı desenleri, girinti ve çıkıntıları bulunur. Zemine döşeme yapıldıktan sonra, tekrar bir cila işlemine gerek duyulmaz. Eğer parlaklığı zaman içinde azalırsa, cila yapılabilir.

Parke Modelleri Nelerdir?

Parke modelleri denildiği zaman, geniş bir ürün yelpazesi karşınıza çıkacaktır. Herkesin zevkine göre döşetebileceği birçok model bulunur. Seçim yapılırken, evin komple detayları göz önüne alınmalıdır. Ayrıca kullanılan ağaç, model ve avantajlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Parkelerin fiyatları da merak edilen konular arasındadır. Fiyatlar değişliklik gösterir. Kullanılan ağaç, kat katman olduğu, derzli olup olmadığı ya da ne kadar alana yapılacağına göre değişir. Herkes kendi bütçesine göre, bir ürün bulabilir.