Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Derin Parke Çizikleri Nasıl Giderilebilir?

Ahşap mobilyanızda derin bir çizik veya göze hoş gelmeyen bir oyuk varsa, doldurarak onarın. Boya kalemini yüzeysel çiziklerin üzerinde ileri geri hareket ettirerek iyi bir sonuç alabilirsiniz. Balmumu kullanabilirsiniz, daha geniş oyukları kaplamak ve karıştırmak için daha iyi bir seçenektir. Derin çizik granit zeminlerde meydana gelmiş ise mutlaka bir profesyonel çağırılması gereklidir.

Balmumu Dolgu Çubukları Kullanmak

Çatlağın üzerine bir balmumu ahşap dolgu çubuğu sürün. Bu dolgu çubukları genellikle boya kalemi şeklinde yapı marketlerde satılır. Parke renginize en yakın rengi seçin. Çatlak tamamen dolana kadar çubuğu ileri geri ovalamaya devam edin.

Parmağınızla ovalayarak dolguyu karıştırın. Çiziğin içindeki dolguyu çok fazla çıkarmamaya dikkat ederek parmağınızı çatlağın kenarlarında hareket ettirin. Dolguyu çatlağın kenarları boyunca pürüzsüz hale getirin. Çevredeki ahşapla mümkün olduğunca aynı seviyeye getirin.

Dolgu malzemesini düzleştirmenin ve tüm fazlalığı almanın kolay bir yolu, kredi kartı gibi sağlam bir kenar kullanmaktır. Kartı tahtaya dikey olarak tutun, ardından çizik boyunca sürükleyin. Dolguyu almak için bir bez kullanın. Dolgu malzemesinin 30 dakika kurumasını bekleyin. Dolgu sertleştiğinde, dokunması zor olacaktır. Çiziği tekrar kontrol edin ve gerekirse iyileştirmek için daha fazla dolgu ekleyin.

Parke Çiziği Çeşitleri

Çizilmenin dört ana nedeni vardır: Toz ve kir, yüksek topuklar, mobilya ve evcil hayvanlar. Çizikler, evin dekorasyonunda hoş olmayan görüntülere sebep olur.
Toz ve kir parçacıkları dışarıdan evinize girebilir ve zemin kaplamanıza zarar verebilir. Sık temizlik yapmanın yüzeyin güvenli kalmasına yardımcı olacağı açıktır.

Yüksek topuklu ayakkabılar parke zeminlerin yüzeyine zarar verebilir. Özellikle yüksek topuklu ayakkabılar, çok fazla ağırlığı tek bir basınç noktasında topladıklarından çok zarar verici olabilir.

Evcil hayvanlar, patileriyle ve kasıtlı olmasalar da parke çizikleri zeminlerinizin yüzeyini mahvedebilirler. Bu, özellikle uygun şekilde büyük tırnaklara sahip büyük bir köpeğiniz varsa kötüdür.

Mobilya, zemininizin yüzeyinde iz ve çizik bırakabilir. Özellikle mutfak gibi sandalyelerin ve masaların sık sık hareket ettirilebildiği alanlar tehlikelidir. En basit çözüm, bu tür sorunların oluşmasını önlemek için mobilya altlıkları ve kayarları kullanmaktır.

Parkeyi Çiziklere Karşı Nasıl Koruyabiliriz?

İster yeni parke döşeme yapmayı planlıyor olun, ister evinizde eski ahşap döşemeyi seviyor olun, onu aşınma ve yıpranmaya karşı korumak çok önemlidir. Sonuçta, ahşap zeminler inanılmaz derecede güçlü ve dayanıklıdır. Ancak zemininizdeki çizik zamanla aşınma belirtileri gösterir. Bu yüzden uygun önlemleri almak önemlidir. Çizilmeleri önlemek, aşınmayı minimumda tutmak ve güzel ahşap zeminlerinizin yıllar boyu keyfini çıkarmak için bazı ipuçları.

  • Ayakkabılarınızı evin içinde kullanmayın.
  • Kapıya giriş paspasları ekleyin.
  • Mobilyaların ayaklarına keçe pedler ekleyin ve ekstralar alın.
  • Evin içinde tekerlekli sandalye kullanmayın.
  • Kiri/kumları ahşap zemininize zarar vermemesi için günlük olarak temizlik yapın.
  • Dikenli ayakkabılardan, stilettolardan ve kramponlardan kaçının.
  • Sandalyelerin sık sık hareket ettirildiği alanlar için alan kilimlerini düşünün.

Parke Çiziklerine Alternatif Çözümler

Dolgu Macunu Uygulamak

Çiziğe önceden renklendirilmiş bir lateks ahşap dolgu sürün. Derin çizikler ve oyuklar için, onarmak istediğiniz ahşapla aynı renkte bir dolgu maddesi seçin. Macun bıçağıyla dolgunun bir kısmını alın, ardından bıçağı çiziğin iç kısmı boyunca fırçalayarak yayın. Çizilen bölgeye daha fazla dolgu malzemesi eklemeye devam edin. Bıçağı yatay olarak tutun ve dolguyu düzleştirmek için çatlak boyunca hareket ettirin. Ahşabı çizmemek için metal bıçak yerine plastik bıçak kullanın.

Fazla dolguyu bir macun bıçağıyla kazıyın. Dikey olarak tutun ve kenarı çizik boyunca sürükleyin. Dolguyu en az 30 dakika kurutun. Son işlem için yüksek dereceli zımpara kâğıdı kullanın. Daha düşük bir şey kullanmak, düzeltmeniz için daha derin parke çizikleri oluşturabilir.

Fazla dolguyu nemli bir bezle silin. Bezi ılık suyla nemlendirin, ancak ıslanmadığından emin olun. Ahşap üzerinde kullanmadan önce fazla nemi sıkın. Daha sonra hafifçe ahşaba sürün. Noktayı karıştırmaya yardımcı olmak için çiziğin kenarlarındaki tüm dolguları çıkarın.

Ahşabı poliüretan veya başka bir dolgu macunu ile bitirin. Mümkünse, çevredeki ahşapta kullanılan aynı dolgu macununu seçin. Dolgu macununa bir bez batırın, ardından çizik üzerine eşit bir tabaka halinde yayın. 2 saat kurumaya bırakın, ardından gerekirse ikinci bir dolgu macunu katın. Ahşabın üzerinde ne tür bir dolgu macunu olduğunu bilmiyorsanız, vernik kullanın. Çizilmiş alana eklemeden önce %10 ila %20 terebentin ile inceltin.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?