Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Derzli Laminat İle Derzsiz Laminat Arasındaki Farklar

Laminat, birkaç katmandan oluşan ahşap bir paneldir. Sunta veya MDF'den yapılmış tabanın, biri dekoratif (görünümünü veren) ve diğeri koruyucu olmak üzere iki plastik levha ile kaplandığını söyleyebiliriz. Dekoratif levha ile sonsuz çeşitlilikte renk ve doku üretebilir.

Laminat, çekici bir şekilde tasarlanmış bir yüzeye sahip kontrplaktan yapılmıştır. Yüzey gerçek bir ahşap görünüme sahiptir. Bu, kişisel yaşam tarzınıza uyarlanabileceği anlamına gelir. En yaygın olanı, doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında aynı renk değişimlerinden geçmese bile, doğal ahşabın rengini ve damarını her bakımdan taklit edendir.

İlk katman, yüksek yoğunluklu preslenmiş ağaç liflerinden oluşan bir HDF (Yüksek Yoğunluklu Elyaf) paneldir. Kullanılan ahşap işleme atığıdır, bu nedenle bu malzeme "ekolojik" olarak tanımlanabilir, çünkü geri dönüştürülen malzemeleri kullanır. Ahşap parçacıklar plastik reçineler tarafından bir arada tutulur.

Laminat tek çeşit değildir, işleme ve kaliteye bağlı olarak farklı türleri vardır. Laminat parke kalınlığı genellikle 6mm ve 14 mm arasında değişir. Parke üretimi 2 şekilde yapılır. Konut ve ticari olmak üzere 2 parke sınıfı bulunmaktadır.

Yüksek Basınçlı Laminat

Paneller, yüksek sıcaklıklarda levhalara kuvvetli bir basınç uygulanarak elde edilir. Mutfak tezgâhları, çalışma tezgâhları, banyolar ve dış cephelerin kaplanmasında kullanılan çok dayanıklı bir malzemedir.

Sürekli Basınçlı Laminat

Paneller rulo preslerle daha düşük fakat sabit bir basınca tabi tutulur. Bu paneller, mobilyaların ağır aşınmaya maruz kalmayan üst kısımlarda kullanılır.

Sürekli Yüksek Basınçlı Laminat

Panellerin sürekli basınca maruz bırakıldığı yeni nesil bir metodolojidir.

Laminatın döşenmesi kolaydır. Bireysel paneller, akıllı bir tıklama sistemi ile birbirine bağlanır. Bu, kuru veya ıslak temizlenebilen kapalı bir sistem oluşturur. Laminat parkenin altına darbe ses yalıtımı yaptırmanız bir avantajdır. Bu, özellikle alt katta ayak seslerinin duyulmasını önlemek istiyorsanız geçerlidir. Darbeli ses yalıtımı yapmazsanız, aşağıdaki odada laminat parke üzerinde yürümenin oldukça gürültülü olarak algılanması mümkündür.

Derzli Laminat Parke nedir?

Genel anlamda derzli parke denildiğinde akla fayans ve seramiklerde bulunan derz boşlukları gelmektedir. Parkede kullanılan derz tam olarak böyle değildir. Fayans aralarındaki derzler gibi parkeler arasında boşluk bırakılmıyor. Laminat parkelerdeki derz, 1mm V şeklindeki çıkıntılardır. Bu çıkıntılar, parkeler birleştiğinde ortada oluk şeklinde dekoratif boşluk oluşturur. Bu sadece görüntüde olan bir boşluktur. Parkelerin birleşim noktasında herhangi bir boşluk bulunmamaktadır.

Derzli Laminat parke, uygulandığı alanı farklılaştırır ve zeminde bir hareketlilik yaratır. Temizlik konusunda, derzli ya da derzsiz döşemenin temizliği aynıdır. Derzli parkelerde dikkat edilmesi gereken tek şey, derz araları her ne kadar küçük de olsa mekanda bulunan eşyaların derzlere zarar vermesi önlenmelidir. Eşyalar yer değiştirirken sürüklenerek taşınmamalıdır. Aksi takdirde eşyaların ayakları derzlere takılarak parkelere zarar verecektir.

V-bağlantılar laminat parkenize özel bir görsel derinlik kazandırır. Derz, laminat kalasların üretimi sırasında zaten oluşturulmuştur ve sadece uzun kenarlarda veya uzun ve kısa kenarlarda mevcut olabilir. V-bağlantılı laminat, gerçek bir ahşap zemine çok benzer ve bir odanın görselliğinde zarif bir mekânsal etki oluşturur.

Laminat parkelerdeki derzler; iki laminant plakasının birleşim noktasında bulunan 1 mm kalınlığı V şeklindeki çıkıntıdır ve tek tek parke plakaları birbirine tutturulur. V-bağlantısının yarattığı ana özellik, zeminin derinlik etkisine dayanmaktadır. Marjinal eğimler nedeniyle laminat parkeniz “tek parça” gibi görünmez. V derzler, ahşap görünümlü laminat ve tek renkli laminat zeminler için uygundur. İkincisi ile V4 eklemleri çok lüks ve kaliteli bir görünüm yaratır.

Derzsiz Laminat ile Karşılaştırıldığında Avantajlar ve Dezavantajlar

V-konikli laminat parke seçimi kişisel zevktir. Ancak, satın alma kararı vermeden önce düşünmeniz gereken birkaç avantaj ve dezavantaj vardır.

Avantajlar:

 • Dekoratif derz, zemine daha fazla derinlik verir
 • Rustik bir görünüm yaratır
 • Optik bir bağlantı olduğu için temizleme çabasını artırmaz
 • V2 / V4'ün farklı versiyonları mevcuttur
 • Derzsiz laminattan daha lüks ve zarif görünür

Dezavantaj:

 • Döşerken deneyim gerektirir
 • Belirli bir desene göre döşenmelidir
 • Gereksinimleri minimum ofset üzerine yerleştirir
 • Daha yüksek kurulum çabası ve malzeme israfı olabilir.

Derzsiz Laminat Parke Nedir?

Derzsiz parke modelleri, birbirlerine eklendiğinde arada boşluk bulunmaması yüzünden bir bütün gibi görünmektedir. Derzsiz laminat parke çeşitleri, sade bir şıklıktan hoşlananlar için iyi bir tasarımdır. Temizlenmesi de oldukça basittir.

Kesintisiz zemin zarif bir şekilde arka planda kalır ve sakin bir atmosfer yaratır. Dikkat dağıtan desenler veya ayrıntılar resmi bozmaz, bu da küçük odaların daha büyük görünmesini sağlar. Bu özellikle, yemek ve oturma alanına sahip açık mutfaklarda etkilidir.

Diğer birçok zemin kaplamasına göre en önemli avantajlarından biri, kesintisiz zeminin özellikle sağlam ve bakımının kolay olmasıdır. Birkaç katmanla kapatılmıştır ve rahatsız edici eklemleri yoktur. Ahşap parke ile arasındaki farkları, çizilmelere ve darbelere karşı duyarsız olmasıdır.

Dümdüz bir zemin özellikle dayanıklıdır ve odanın nasıl kullanıldığına bağlı olarak 25 yıl hatta biraz daha uzun süre dayanabilir. Yüzeyde herhangi bir hasar olması durumunda kolayca tamir edilebilir. Kesintisiz zemin için artı bir puandır. Kaliteli zemin kaplamaları ile üretim sırasında çevre dostu hammaddelere özen gösterilmektedir. Yapıştırıcılardan da döşeme sırasında tamamen vazgeçilebilir.

Renk tasarımı söz konusu olduğunda hayal gücünün sınırı yoktur, özellikle koyu renklerde olan laminat parkeler çok tercih ediliyor. Renkli mobilyalar tercih ediyorsanız açık gride sakin bir renk tonu ile harika bir ortam yaratabilirsiniz. Hardal sarısı bir zeminde daha ince mobilyalar ve halılar vurgulanabilir. Burada büyük bir avantaj, yıllar içinde renk zevki değişirse, zemin kolayca tekrar “boyanabilir” ve yaşam tasarımını kendi ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabilirsiniz.

Derzli Laminat ile Derzsiz Laminat Parke Karşılaştırılması

Derzsiz döşeme, bakım maliyetini düşürür. Derzler, zemin kullanıcısı için sorunların en büyük nedenidir. Daha az derz, daha az bakım ve daha yüksek verimlilik. Endüstriyel zemin teknolojisinin inşası ve yenilenmesinde ön saflarda yer almıştır. İdeal bir zemin tamamen düz olmalı ve ek yeri olmamalıdır.

Derzli parke modelleri, Tüm odalara ve farklı yaşam tarzlarına V derzli laminat döşeyebilirsiniz. Odanızın daha büyük, daha zarif veya daha rustik görünmesini mi istiyorsunuz? Daha sonra V-bağlantılı bir laminat zemin seçerek bu etkiyi kolayca elde edebilirsiniz. Grenli, düz renkli zeminleri öne çıkarmak ve yüzey yapısını vermek istemez misiniz? O halde, derinlik etkisi olmayan bir zemine kıyasla V-bağlantılı laminat doğru seçimdir. Bu laminat, farklı kullanım sınıflarında ve ayrıca nemli odalar için boyuna derzli veya boyuna ve enine eğimli olarak mevcut olduğundan, evin her yerinde aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

Laminat Parke Kullanacaklar İçin Tavsiyeler

 • Örnek bir laminat parke alın ve zeminin evde nasıl görüneceğine bakın, ayrıca zemini döşerken odada olması gereken mobilya ve benzeri eşyaların yanına yerleştirmeyi de unutmayın.
 • Alt zemin betondan yapılmışsa, buhar bariyerli bir alt tabaka kullanın.
 • Dökülen sıvıların levhalar arasından akmaması ve laminat parkenin zarar görmemesi için olabildiğince çabuk silin.

Laminat Parke Fiyatları

Bir laminat parke zemin kaplaması akıllıca bir yatırımdır aynı zamanda lamine parkeden daha hesaplıdır. Bir laminat parke zeminin fiyatı, seçtiğiniz zemin tipine bağlıdır. Her şeyden önce, parke döşemenin yıpranması neredeyse imkânsızdır ve bir gün ahşap zemininizin parlaklığını kaybettiğini fark ederseniz, parke zemin her zaman orijinal görünümünü geri kazanabilir, tekrar tekrar zımparalanabilir.

Daha pahalı ahşap türlerinden biri olan ceviz veya Afrika meşesinden bir zemin hayal ediyorsanız, laminat parke iyi bir alternatif olabilir. Elma ağacı, armut ağacı, tik ağacı ve gül ağacı gibi görünen laminat parke bile alabilirsiniz. Ek olarak, parke zeminler, daha uzun yıllar boyunca kaçınılmaz olarak gerçekleşecek olan mülkiyet değişiklikleriyle bağlantılı olarak güvenlik ve değer sağlar.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?