Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Kabaran Parke İçin Neler Yapılabilir?

Son yıllarda, mutfakta ve hatta banyoda bile sorunsuz bir şekilde kurulmayı vaat eden suya dayanıklı parke zeminler piyasada gelişti. Ancak dikkatli olun, gerçek parke hakkında konuşuyorsak, hala masif ahşaptan veya bulunduğu ortamın nem seviyesini dengeleme eğiliminde olan higroskopik bir malzemeden bahsediyoruz.

Açıkçası, ahşap parkenin başlangıç ​​nem seviyesi unutulmamalıdır. Şu anda pazarımızda (ılıman iklime sahip diğer tüm ülkelerde olduğu gibi) parkenin standart neminin % 12 civarında olması gerektiği düşünülmektedir. Yaklaşık 20 santigrat derece ve yaklaşık % 65 bağıl nem ile ev ortamında mükemmel bir denge.

Bu nedenle, tahmin edebileceğiniz gibi, önerilen bu bağıl nem değerinden önemli ölçüde sapmalar, yalnızca parkeyi genleştiren veya tam tersine geri çekilebilen zararlı ve göze hoş gelmeyen durumlara yol açabilir. Laminat veya lamine parkeler döşenme esnasında ahşapların genleşmesi hesaba katılarak duvar boşluğu bırakılmasıdır.

Ahşap Genişler ve Küçülür

Çok yüksek nem oranına maruz kaldığında, parke levhalar doğal olarak genleşme eğilimi gösterirken, aksine, çok kuru ortamlarda ahşap büzülme ve çatlaklar oluşturma eğilimindedir. Parke üreticilerinin her zaman apartmandaki nem seviyesinin izlenmesini, kendilerini nemlendiricilerle veya tam tersine gerektiğinde nem gidericilerle donatmalarını önermeleri tesadüf değildir.

Parke Neden Kabarır?

Suyun hayatımızda her yerde bulunmasına bağlı olarak, elbette su hasarının buna karşılık gelen bir takım nedenleri vardır. Kırık hortumlar ve borular, taşan küvet, yükselen yeraltı suyu, devrilmiş temizlik kovası, aynı zamanda yağmur yağdığında açık kalan çatı penceresi. Kalıcı olarak çok yüksek nem de parke üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Sonuç olarak, tüm bu örneklerde (ve elbette daha birçokları vardır) hasar etkisini belirleyen üç faktör önemlidir.

Parkenin üzerine ne kadar su geldi?

Mantıksal olarak, bir su bardağının devrilmesi, bir temizleme kovası veya bir parke zeminin çamaşır makinesinin yanında patlayan bir kanalizasyon hortumu veya su basması nedeniyle tamamen su altında kalması büyük bir fark yaratır. Parke üzerine dökülen sıvılar, 2 parkenin birleşim noktasında kabarmalar meydana getirebiliyor. Parke tamiri için öncelikle yapılması gereken şey duvar tarafındaki parke süpürgeliklerini sökmektir. Daha sonra şişmiş parkeler çıkarılır.

Su ne kadar etkili olabilir?

Ahşabın suya reaksiyonu elbette patlayıcı bir şekilde değil, zamanla gerçekleşir. Bu yüzden mümkün olan en kısa sürede tepki vermek mantıklı! Suyun uzun süre keşfedilmediği durumlar sorunludur. Örneğin, parkenin yukarı doğru kavisli olduğunu görünce dehşete düşerseniz, büyük miktarda keşfedilmemiş parke üzerindeki nem uzun süre etki edebilir ve parkenin deforme olmasına neden olabilir.

Nem parkeye nereden geliyor?

Su parkeye yukarıdan çarparsa, bir yandan (teorik olarak) doğrudan görebilirsiniz, diğer yandan daha aşağıya sızmadan (daha fazla hasara yol açabileceği) bir şey yapma fırsatınız var. Su başlangıçtan itibaren görünmeyen şekilde ahşaba işliyorsa o parke kabarana kadar farkına varmayız. Bu, bir boru kırıldığında ve ayrıca şap alt tabakası yeterince kuru değilse de söz konusu olabilir. Bu, parkenin alttan yukarıya doğru kavislenmesine ve aynı zamanda laminat parkeler veya bitmiş vinil zeminin taşıyıcı levhasının şişmesine yol açabilir. Başka bir sorun: odadaki havayı doğal olarak etkileyen büyük ölçekli küf oluşumu.

Kabaran Parkeler için Ne Yapılabilir?

Ahşap sözde higroskopik bir malzemedir. Hem masif ahşap hem de ahşap lifli ve yongalı ürünler (birçok zemin kaplama taşıyıcı levhaları gibi) nem oranı yüksek olduğunda suyu emer ve nem düşük olduğunda tekrar serbest bırakır. Bir dereceye kadar, bu da sorunsuzdur. Sorunlar ancak çok fazla nem olduğunda başlar, çünkü ahşap genişlemeye başlar. Yüzer parke deforme olabilir ve genleşme sırasında (genleşme derzleri tükendiğinde) parkelerinizin kabarmasının gözle görülebilir hale gelmesi. Aslında burada güçlü kuvvetler iş başında özellikle su hasarı geniş bir alanı etkilediğinde! Yapıştırılmış parke ise çıkabilir. Parke zemin kaplamaları altındaki nem de küf oluşumu için ideal iklimdir.

Hızlı bir şekilde silin, kuvvetlice havalandırın, kurumaya bırakın

Devrilmiş su bardağı veya temizleme kovası gibi küçük arızalarda, sıvıyı bir toplayıcı ile hemen ve tamamen çıkarmak yeterli olabilir. Özellikle vernikli parke ile bu kadar sıvıyı giderebilirsiniz. Daha sonra odayı kapsamlı bir şekilde havalandırmalısınız. Bol miktarda hava akımı olduğundan emin olmak en iyisidir. Yüksek nem kurumayı zorlaştırır. Fanlı ısıtıcı kullanmak yardımcı olabilir.

Su parke üzerinde uzun süre kalırsa su lekeleri de oluşabilir. Burada ahşabın tanik asidi su ile reaksiyona girer ve renk değişimi meydana gelir. Yağlı parke ile genellikle alan kuruduktan sonra bir ahşap temizleyici kullanmak yeterlidir. Ayrıca alanı dikkatlice zımparalayabilir ve ardından yeniden yağlayabilirsiniz.

İnşaat kurutucuları daha yüksek kurutma performansı sunar

Teknik bina kurutucuları, yukarıda açıklanan havalandırma önlemleri yeterli değilse, özellikle de su parke zemine derinlemesine girmişse gereklidir. İkincisi özellikle yüksek bir kurutma performansı sunar, ancak burada dikkatli olunması önerilir. Doğru şekilde nasıl kullanılacağına dair kesin talimatlar alın veya işi deneyimli bir uzman şirkete bırakın.

Parke delme

Parke üzerinde birkaç büyük delik delin? Kulağa kaba gelebilir, ancak genellikle parkenin içinde ve altında yüksek düzeyde sıvı olduğunda (parkelerinizin kabarması) hepsini sökmekten başka bir seçenek yoktur. Kuru hava üflemek ve nemi emmek için yaklaşık 2 santimetre büyüklüğünde delikler kullanılır. Genellikle küf oluşumu da olduğundan, küf sporlarını odaya dağıtmamak için uygun küf filtreleri yararlıdır.

Parke zeminin değiştirilmesi, alt zeminin yenilenmesi

Ne yazık ki, yukarıdaki kabaran parke düzeltme yöntemleri, özellikle geniş bir alanda ve uzun bir süre boyunca şiddetli etkiler olması durumunda, su hasarının onarılacağını garanti etmez. Sorun, alt zeminin veya şapın da nemi emmesidir. Parkeyi "sadece" değiştirirseniz, aynı sorunlar yakında tekrar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, önce şapı yenilemek önemlidir. Bu yapıldıktan sonra yeni bir parke döşenebilir.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?