Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Laminat Parke Nasıl Parlatılır?

Günümüzde en fazla tercih edilen zemin döşeme malzemesi olmak üzere laminat parke, taban katmanı, tabanın alt kısmında bulunan, yapısal stabilitenin artmasını sağlayan ve bir nem bariyeri işlevi gören su geçirmeme özelliğine sahip bir katmandır. Kalın, orta katman ahşap kompozit bir tabandan meydana gelir.

Laminat parkenin en üst katmanı ise, üretim işlemine bağlı şekilde, birden çok katmandan meydana gelebilen, aşınma yüzeyi ve dekoratif katman olarak yer alır. Yüzey kaplaması, sert ve dayanıklı bir yüzey sağladığı için uzun ömürlü kullanım imkânı yarattığından emin olun. Bunun yanında, özel yapay reçine ile işlem görmüş selülozdan oluşur. Bu anlamda laminat parkeleriniz üzerinde parlatma uygulaması yapılması da önem taşır.

Parkeleri Parlatmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Parke temizliğinde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de aşındırıcı temizlik ürünlerinin kullanılmaması gerektiğidir. Zemin kaplamalarınızı aşındırmayan ve yapısından ağır kimyasallar bulunmayan ahşap parkeler üzerinde kullanılan temizlik malzemeleri ile silinmesi güvenlidir. Kir, laminat parkeyi oldukça olumsuz etkileyen bir unsurdur ve zeminin mat ya da kullanılmış bir görüntü almasına neden olabilecek ince çiziklere sebep olur.

Bu anlamda tercih edilmesi gereken püf noktalardan biri de doğal yöntemler ile temizlik yapılmasıdır. Laminat zeminleri temizlemenin en kısa yolu, amonyak ve su ya da sirke ya da başka herhangi bir pencere temizleme malzemesi kullanmak mümkündür.

Parkelerin Parlaması İçin Ne İle Silinmelidir?

Temizleme yöntemi olarak ılık suya 1-2 ölçek parkelerin yapısına uygun olan temizlik deterjanından eklenmesi suretiyle laminat parke yumuşak yapılı bez yardımı ile temizlenebilir. Kuru bir bez aracılığıyla kurulamanın unutulmaması gerekir. Bu işlemin ardından pırıl pırıl bir görünüme sahip olan laminat parkeler, estetik bir görüntü açısından da oldukça etkileyici görüntüler sunar.

Laminat parkeyi temizlerken aşındırıcı deterjanların kullanılması uygun değildir. Klor esaslı temizlik maddeleri, bal mumu, yağ barındıran temizlik maddeleri ve buna benzeri temizlik maddeleri de kullanılmamalıdır. Parkenin arasına sızabilecek, herhangi bir sıvı, parke üstünde uzun süre beklediği zaman çıkarılması bir hayli uğraştırır. Bu nedenle leke döküldüğü an parke temizleme amacıyla müdahalede bulunmak gerekir.

Doğal Parke Parlatıcıları

Laminat parke temizliği süresince, arap sabunu kullanmak oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Arap sabunu yapısı itibariyle parlaklığı koruyan doğal temizlik ürünleri içinde yer alır. Ve kullanımı ile ilk günkü parlaklık kazanılır. Fazlasıyla köpürmesi nedeniyle temizlik ürününü elde ederken su, arap sabunu ve sirkeden faydalanmak, köpürmenin azaltılmasını sağlarken sağlanan dezenfekte niteliğinin de artması gerçekleştirilir.

Esasen, laminat parkeler için en ideal temizlik, su kullanmayarak yapılan temizliktir. Bunun nedeni ise su ve diğer sıvı temizleyiciler parkenin gözeneklerine işleyerek şişmesine neden olabilirler. Bu sebeple laminant parkenizde ve temizliğinde kovayla su kullanmak yerine bir sprey şişesi kullanmak parkelerin temizlenmesi için yeterlidir. Su sıkıldıktan sonra nemli bir şekilde bırakılmamalı, kuru bir bez ile üzerinden geçilmelidir.

Laminat Parke Cilalanır Mı?

İnsanların yaygın bir biçimde sormuş olduğu laminat parke nasıl parlatılır sorusu için pek çok cevap verilebilir.Dikkat edilmesi gereken nokta ise laminat parkeleri parlatmak için ıslak bir konumda bırakılmaması gerektiğidir. Bu anlamda, sürekli kuru olduğundan emin olun. Bir diğer önem isteyen detay ise laminat parkenin etkileyici görüntüsünü uzun süre muhafaza edebilmesi için belirli zaman aralıklarından cila uygulaması yapılmasıdır.

Parkeleri parlatmak için sprey cila parkeye püskürtülmesinin ardından temiz bir bez yardımıyla her yerine eşit bir şekilde dağılması sağlanacak şekilde silinmesi gerekir. Bu sayede kolay bir şekilde çizikler meydana gelmemesini sağlamanın yanı sıra parlak bir görünümün de elde edilmesi sağlanır.

Parke Cilası Fiyatları

Oldukça önemli bir soru olan parke nasıl parlatılır sorularının cevabında kullanılan ürünlerin özellikleri, kalitesi, parkelerin boyutu gibi faktörler etkilidir. Laminat parkenin parlaklığını geri kazanmasını sağlamak amacıyla ara-sıra parke için özel olarak imal edilen parke cilası kullanılması gerekir. Su esaslı ve zımpara kullanımına gerek duyulmayan türden seçilen cilalar laminat parkelerin yapısal özelliklerini kazanmaları için oldukça önem taşır.

Bunun yanında, parkelerinizi temizlerken durulama suyuna bir bardak sirke koyulduğu zaman derinlemesine temizlik yapılmasının yanı sıra olur parkelerde de gözle görülen bir parlaklık bulunur. Böylelikle laminat parkede temizlik nasıl yapılır sorusu cevaplanmış olur.

Parke Temizliği

Parkeleri temizlemek kolay fakat korumak daha zordur. Bunun yanında, parkelerin parlaklığını kazandırmak için dikkat edilmesi gereken uygulamalar vardır. Bu sebeple parkelerin temizliğinde ve parlatılmasında büyük bir özen gösterilmesi gerekir. Kirli terlik ya da ayakkabılarla parkeler üzerinde çok fazla dolaşılmamalıdır.

Ayrıca hiçbir mobilyayı parke üstünde çekerek hareket ettirilmemelidir. Bu detaylar uzun ömürlü kullanım açısından önemlidir. Laminat parke hakkında çok fazla sorulan sorularının cevabı bu şekilde verilebilir.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?