Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Laminat Parke Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinize laminat parke alırken ahşap, fayans veya taş görünüme sahip dekorlar arasından seçim yapabilirsiniz. Evinizde tamamen rahat hissetmeniz için laminatın kalitesinin de inandırıcı olması gerekir. Bu nedenle laminat alırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda verilmiştir.

Laminat Parkede Renk Tercihi

Zemin renginizi seçmek büyük bir karardır. Boyadan farklı olarak, zemin renginizi bir kez seçtikten sonra değiştirmek zordur. Bu nedenle öncelikle zemin rengini seçerek oda dekorunuzu planlamaya başlamanızı öneririz. İşte eviniz için doğru döşemeyi seçerken sormanız gereken birkaç soru.

Odanızın Tarzı Nedir?

 • Farklı renk parkeler ile odanızda istediğiniz farklılığı yaratın. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç genel fikir.
 • Plaj tarzı bir oda istiyorsanız, daha açık renkli bir ahşap veya beyaz badanalı bir ahşap rengi deneyin.
 • Geleneksel tarzda bir oda istiyorsanız, kiraz veya meşe ağacı tonlarındaki parkelerle renklendirmeyi deneyin.
 • Modern bir oda istiyorsanız, gri veya siyah laminat zemin deneyin.

Odanızda Ne Tür Sanat Eserleri Var?

 • Bazen bir odadaki sanat eserinin türüne göre döşeme rengini seçmek daha kolaydır. Duvarlarınızdaki resimlere bakın ve resimlerdeki renk düzenini belirleyin.
 • Cesur, parlak renkler mi var? Daha modern bir zemin stili isteyebilirsiniz. Nötr tonları mı var? O zaman zemininiz için daha rustik bir renk seçimi yapabilirsiniz.

Ne Tür Mobilyalarınız Var?

 • Mobilyalar doğrudan zemine oturacaktır, bu nedenle eşleşmeleri çok önemlidir. Boyalı mobilyalarınız varsa, döşeme renginize uyması ahşap mobilyalara göre daha kolay olacaktır.
 • Ahşap mobilyalarla, odanızın tekdüze görünmemesi için zemin rengini yeterince değiştirmeye çalışın. Örneğin, koyu renkli ahşap mobilyalarınız varsa, daha hafif bir ahşap zemin seçmek isabetli bir karar olacaktır.
 • Bir oda dolusu laminat parke sipariş etmeden önce ücretsiz numuneyi alın, böylece iadelerle uğraşmanıza ya da uygun olmayan bir rengin masrafına girmenize gerek kalmaz.

Laminat Parke Alırken Sorun Yaşamayın

Laminat parke seçerken dikkat nelere etmelisiniz? Çünkü yeni bir zemin size yaşam konforu getirmeli, stres yaratmamalıdır. Sorun yaşamamak için göz önünde bulundurmanız gereken en önemli ipuçlarının bir özetini bulacaksınız.

Güç

Zeminde Laminat parkeleri tercih ettiyseniz, darbe ses yalıtımı olmadan hesaplanmış, minimum 7 milimetre kalınlığında bir laminat kullanın. 7 milimetreden daha ince bir laminat parke satın alırsanız, kullanışlı olmayacaktır. Laminat parkeler ne kadar kalın olursa o kadar kaliteli ve dayanıklı olur.

Aşınma ve Kullanım Sınıfı

Aşınma veya kullanım sınıfına dikkat edin. Laminat parkeler konut ve ticari kullanım sınıflarına ayrılmıştır. Yani konutun laminat parkesi ile ofisleri, kafeleri veya restoranların parkesi birbirinden farklıdır. Aradaki fark, ticari sektörde kullanılan laminatın daha kullanışlı olduğudur.

Uygun Aksesuarlar

Laminat parkenizi alırken aksesuarları da düşünün. Çünkü laminat parkenin kullanılacağı alanda doğru seçiminin yanı sıra uygun bir döşeme altlığı ve çalışma aletleri gereklidir.

Doğru Uygulama

Laminat alırken nakliye de önemlidir. Döşemeyi orijinal ambalajında ​​bırakın. Bu şekilde ışık, nem veya genel nakliye hasarlarından kaynaklanan bozulmaları önlersiniz.

Fazla Atık Olmaması

Satın alırken dikkat etmeniz gereken şey laminatın israf miktarıdır. Genel olarak, yüzde yedilik bir kesinti varsayılabilir. Beş odadan yüzde 10 atık ile hesaplama yapılmalıdır.

Laminat Derzli Mi Derzsiz Mi Olmalı

Her şeyden önce derzli veya derzsiz parke seçimi kişisel zevkinize kalmış bir sorudur. Ancak, satın alma kararı vermeden önce kesinlikle düşünmeniz gereken derzli laminat için avantajlar ve dezavantajlar.

Avantajlar

 • Dekoratif derz, zemine daha fazla derinlik verir
 • Rüstik bir görünüm yaratır
 • Optik bir bağlantı olduğu için temizleme çabasını artırmaz
 • V2 / V4'ün farklı versiyonları ile kaliteli farklılıklar yaratabilirsiniz
 • Derzsiz laminattan daha lüks ve zarif görünür

Dezavantaj

 • Döşerken deneyim gerektirir
 • Belirli bir desene göre döşenmelidir
 • Gereksinimleri minimum ofset üzerine yerleştirir
 • Daha yüksek kurulum çabası ve malzeme israfı olur

Özellikle derzli laminat ile rustik bir görünüm elde etmek istiyorsanız veya özel gerçek ahşap parke tasarımını yeniden yaratmak istiyorsanız. Uzun tahtalara sahip eski bir tasarımda bile, uzunluğu boyunca V-bağlantılı laminattan yapılmış bir zemin size bazı avantajlar sağlayabilir. İstenen etki ancak doğru kurulumla sağlanabileceğinden, artan zorlukları göz önünde bulundurmalı ve ayrıca bu tip laminattan daha fazla atık çıktığını bilmelisiniz.

Laminat Parkede 8 mm Mi 10 mm Mi Tercih Edilmeli

Üreticiler, 6 mm ila 12 mm arasında bir levha kalınlığında laminat levhalar sunmaktadır. Genel bir kural olarak, laminat ne kadar kalınsa, döşeme o kadar sağlam ve dayanıklıdır. Laminat farklı kalınlıklarda mevcuttur. Seçim yapılırken, kişisel ihtiyaç ve gereksinimler ilgili ürün yelpazesinin özellikleri ile karşılaştırılmalıdır. Kalın parkeler biraz daha pahalıya mal olur, ancak uzun vadede harcamaya değer.

Ne Kadar Kalın O Kadar İyi?

Temel kural, zemin ne kadar kalın olursa kalite o kadar iyi olur, çünkü daha kalın malzeme ile profil stabilitesi ve şişme ve büzülme davranışı daha iyidir. Yatak odası gibi daha az ziyaret edilen odalarda 6 mm laminat zemin genellikle yeterlidir.

 • Oturma odaları veya ofisler gibi normal yaşam alanları için genellikle 7 mm'lik bir tahta kalınlığı yeterlidir.
 • Yoğun olan ofis odaları veya koridorlar için en az bir 8 mm kalınlığındaki olan bir laminat gereklidir.
 • Yüksek kaliteli işçilik sayesinde, daha ince laminat paneller bile daha kalın olanlar kadar iyi özelliklere sahip olabilir.
 • Yeni döşemenizi planlarken, yüzey ile kapı arasındaki boşluğu da göz önünde bulundurun.
 • Laminat parke döşenecek olan alanın büyüklüğü de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir laminat en az 7 mm, daha iyisi 8 mm kalınlığında olmalıdır. Kalınlığı 8 mm ise biraz daha sessiz ve tıklama bağlantısı genellikle daha kalındır. Bu nedenle daha güçlü olduğu için kalitesi daha iyidir. Kullanım sınıfı konut olan bu alanlarda 8 mm’lik laminat parke uygundur.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?