Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Laminat Parke Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde modern evlerin çok fazla yaygınlaşmaya başladığı görülür. En özel şekilde hazırlanan evler, laminant parkeler ile döşenir. Bunların seçiminde ise öncelikle sert ve kalın ahşap malzemeden imal edilen parkeleri tercih edebilirsiniz. Bir parke ne kadar kalın ve sert ise o oranda dayanıklıdır ve kullanım süresi uzundur.

Bunun yanı sıra kalınlık ölçülerinin de önemli olduğunu bilmelisiniz. Özellikle 33 sınıfları kapsayan parkelerin seçilmesi faydanıza olur. Bu kalınlıklar çeşitli grupta bulunur. Bunların içinde en iyi olan 33 grubunu seçmeniz uzun yıllar kullanmanıza fayda sağlar. Ayrıca parkeler tercih edilirken su tutmama özelliğine de sahip olmalıdır. Sıvı geçirmeyen özellikte olan parke, uzun yıllar kullanımınıza hizmet eder.

Laminat parkelerin seçilmesi sırasında 3 tür sınıf görülür. 31, 32 ve 33 sınıf. Bu sınıflar, yoğun olarak kullanılan alanların durumuna göre seçilir. Hastane, alışveriş merkezi gibi alanlarda 33 sınıfı tercih edilirken, evlerde salon ve koridor gibi alanlarda 31 sınıfı yeterli olur.

Parkelerin seçiminde sadece sıvı geçirmez olması önemli değildir. Aynı zamanda çizilmez yüzeye sahip olması da önemlidir. Kaymayan ve sizi düşürmeyen bir yapıda olması gerekir. Bunların yanı sıra kaliteli malzemelerden imal edilse de düzgün bir işlem ile uygulanması da önem arz eder.

Laminat Parke Renkleri

Laminat parke seçerken, belli başlı noktalara dikkat edilmesi önem arz eder. Bunların içinde renk seçimi konusu da bulunur. Renklerin arasında açık ve koyu renkler bulunur. Bunların arasından zevkinize uygun olanı seçmeniz gerekir. Renk seçenekleri arasında gri, krem rengi, kahverengi ve tonları bulunur.

Bunun dışında ev dekorasyonunda görünüme önem veren kişiler, renk konusuna daha çok dikkat eder. Aydınlık ve geniş görünen bir ev isteyen kişiler, açık renk parkeleri tercih eder. Eğer tercih edilen parkenin rengi koyu ise temizlik konusunda daha rahat etmek isteyen bir kişi olduğu kanısına varılır.

Dekorasyon yaparken açık tonlar seçildiyse mobilya ve tüm eşyalarınızın koyu renklerde olması gereklidir. Parkenizin rengini seçerken ya eşyalarınızı parkeye uygun seçmeli ya da mevcut eşyalarınızın rengine göre parkenizi tercih edebilirsiniz.

Ayrıca son zamanlarda gül rengindeki ve kül grisi olarak adlandırılan renklerin de parkelerde çok sık tercih edildiği görülür. Derz görünümlü olarak da imal edilen bu parkeler, renkleri ile ortamın canlanmasına yardımcı olur.

Evlerde açık tonlar yaygınlaşmaya başlasa da iş yerlerinde daha çok kahve tonları tercih edilir. Hem bir ağır görünüm verdiği için hem de daha lüks ve kaliteli görüntü verdiği için bu renkler tercih edilir. Ancak evlerde de bu renklere ağırlık veren birçok kullanıcı mevcuttur.

Kullanım Alanına Göre Parke Seçimi

Parke ev görünümlerini oldukça değiştiren özelliğe sahip bir üründür. Bu yüzden parke seçimi yapılırken kullanacağınız alanın neresi olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Parkeler, sağlıklı ve temiz ürünler arasında yer alır. Hal böyle olunca da ev ve iş yerlerinin vazgeçilmez ürünleri olarak görülür.

Evde parke kullanmak isteyen kişiler, özellikle banyo dışında tüm odalarda parke kullanmanın rahatlığını yaşamak ister. Mutfak gibi sürekli kullanılan ve musluğun bulunduğu alanda parke sınıfı dikkatle incelenerek tercih edilmelidir. Su geçirmez özelliğe sahip olan bu parkeler, güvenle tercih edilebilir.

Bunların yanı sıra parkelerin iş yerlerinde kullanılma imkânı olduğu için buralarda da sıvı geçirmez özellikte olanların kullanılması tavsiye edilir. Böylece ev ve iş yerlerinizde hiçbir sorun yaşamadan, uzun yıllar parkenizi kullanabilirsiniz.

Toplu şekilde kullanılan hastane, alışveriş merkezi gibi alanlarda kalınlık derecesi yüksek ve suya karşı dayanıklı olan modeller seçilmelidir. Bunların seçilmesi sırasında da parke sınıflarının dikkatle incelenmesi gerekir.

Evlerde özellikle çocuk odalarında özellikle parke kullanmak isteyen kişiler ise darbelere karşı yüksek kalitede olan laminat parkeleri seçmelidir. Çocukların oyuncaklarını vurduğu ve hatta oyuncakları ile zemini çizdiği düşünülürse bu durum daha net anlaşılır. Bu durumları yaşamanız halinde ek bir masraf ve tadilat işlemi böylece çıkmış olur.

Evler İçin Parke Seçimi

Her birey evinde konforlu ve mutlu şekilde zaman geçirmek ister. Bunun için de en güzel eşyalar ile dizayn edilen evler, güvenli ürünler ile kullanıma açık hale getirilir. Evlerde sağlıklı ve temiz bir ortam oluşturmak için tercih edilen ürünlerin başında parkeler gelir. Bu parkeler tercih edilirken birçok noktaya dikkat etmek önem arz eder. Özellikle evlerde renk uyumunun olması için renk seçiminde özenli bir gayret sarf etmelisiniz. Bunun yanı sıra kir ve tozların görünmesini istemezseniz koyu renkli parkeler ilk tercihiniz olmalıdır.

Evlerde parke kullanımı her oda için mümkün olabilir, düşüncesine kapılmamak önemlidir. Banyo ve lavaboların olduğu bölümlerde parke yapılması uygun değildir. Bu alanların nemli ve suya maruz kalması nedeni ile parke döşenmesi uygun görülmez. Bunun dışında kalan her odada parke kullanılabilir.

Özellikle evlerde salonun herkes tarafından kullanıldığı düşünülürse daha çok bu alanlarda zeminin önem taşıdığını bilmek gerekir. Sıcak ve soğuktan etkilenmeyen bir salon zemini, sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Eviniz için parke seçerken renginin yanı sıra kalınlığının da yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Kalın olan parkeler sıcak ve soğuktan sizi daha çok korur. Ayrıca parkelerin döşenmesi sırasında alt kısmına yalıtım malzemeleri konarak sıcak ve soğuktan etkilenmeyen bir zemin oluşturulur.

İşyeri İçin Parke Seçimi

Son zamanlarda evlerin yanı sıra iş yerlerinden de parkelerin kullanımında yaygınlık görülür. Bu parkelerin seçilmesinde amaç, yerin daha temiz görünmesi, daha sıcak bir zemin elde edilmesi, görünüm olarak hoş bir görüntü olmasıdır. Tüm bunlar için iş yerlerinde kullanılan parkeler, özensiz bir seçim ile tercih edilmemelidir.

Ayrıca kalınlık olarak da kalın olması büyük önem taşır. Özelikle 33 sınıfından bir parkenin iş yerleri için daha uygun olduğu bilinir. Çünkü bu sınıfa ait bir parke, kalabalık ortamlarda ve insan yoğunluğunun sık olduğu yerlerde kullanılır. Bu sınıftaki bir parkeyi mutlaka iş yeriniz için döşetmeniz önemli bir husustur. Aksi takdirde çok çabuk bozulan ve deforme olan bir parke ile karşı karşıya kalırsınız. Bunun sonucunda da kötü bir görüntü oluşturan bir zemine sahip olursunuz.

Özellikle ofis, lokanta ve alışveriş merkezlerinde kullanılan parkelerin hem görsel hem de şekil olarak en iyisi olmasına özen gösterilmelidir. Maliyetini daha ucuza getirmek için kalitesiz ürünlerden imal edilen parkeleri tercih etmemeniz gerekir. Yapılan araştırmalarda iş yerlerinin zemin olarak büyük olduğu ve bu alanlar için seçilen parkelerin en uygun fiyatlı olandan olduğu görülür. Yoğun olarak kullanılması nedeni ile de zemindeki parkelerde kısa sürede bozulmaların meydana geldiği saptanmıştır.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?