Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Laminat Parkenin Kullanım Alanları

Zemin kaplamalarında son dönemlerde yaygınlık kazanan ürünlerin başında parkeler gelir. Bu alanda ise en çok tercih edilen ürünün laminat parke olduğu görülür. Laminat parkenin özelliklerine bakıldığı zaman kullanımında büyük fayda sağladığı bilinir.

Parke hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan bir kişi, laminat parkelerde özelliklere çok dikkat eder. Bunun için de büyük bir araştırma içine girer. Bu noktada verilecek en net bilgi ise, laminat parkelerin doğal olmayan malzemelerden imal ediliyor olmasıdır.

Laminat parke kullanım alanları incelendiğinde farklı ürünler ön plana çıkar. Kullanılan alana göre parke sınıfları değişiklik gösterir. Bu noktada doğru karar vermek çok büyük önem taşır. Yanlış bir ürün seçimi, uzun ömürlü olmayan bir ürün almış olmanız demektir. Bu durumun önüne geçmek için detaylı bir inceleme yapmanız sizin yararınıza olur.

Laminat Parkelerin Sınıflandırılması

Laminat parkeler çeşitli sınıflar ile ön plana çıkar. Farklı model ve renklerinin yanı sıra kalınlıkları ile de sınıflara ayrılırlar. Bu sınıflar ve kullanım alanları şöyledir:

Yatak odası, çocuk odası gibi çok sık kullanılmayan alanlarda 21 sınıftan bir laminat parke tercih edilebilir. Oturma odası, salon gibi daha sık kullanılan alanlar için 22 sınıftan laminat parke yeterli olur.

İş yerlerinden olan muayenehane ve kliniklerde 23 sınıf grubundan laminat parkeler daha çok tercih edilir. Bunların yanı sıra ofislerde 31, mağaza ve alışveriş yerlerinde 32, istasyonlarda 33 sınıfından ürünler seçilir. Böylece iş yerinizin zemini için doğru bir tercih yapmış olursunuz.

Parke çeşitlerinden dilediğiniz renk ve modeli bu alanlar için kalınlıklarına uygun olarak seçmeniz mümkün kılınmıştır. Böylece tercihinizi kullanacağınız yere göre yapabilir ve doğru ürün olarak yıllarca kullanabilirsiniz.

Laminat Parkelerin Döşenmesi

Ahşap parke grubundan doğallığı yönüyle ayrılan laminat parkeler, döşenmeleri konusunda aynı sisteme tabiidir. Ev veya iş yerinizde beton ya da karo taş zemin üzerine kolayca döşenen bu ürünler, soğuk ve sıcağa karşı yüksek koruma sağlar.

Tercih edilen renk ve modeldeki laminat parkeler, yalıtım malzemelerinin en alta konulması sonrasında uygulanır. Zemin kaplama işlemlerinde ayrıca bir titizliğin olması gerektiğini de unutmamak önemli bir konudur. Aynı zamanda döşeme sırasında herhangi bir kotlaşmanın olmaması için de zeminin en düzgün bir şekle getirilmesi de gerekebilir. Bunun yanı sıra parkenin desenlerine göre de döşemenin yapılması görsel açıdan çok önemlidir.

Zemin döşeme işlemi oldukça kolay olup, bir evin 2 3 gün gibi kısa sürede tamamlandığı görülür. Çoğu insan laminat parkelere gerek yok, gözüyle baksa da döşenmesi sonrasında büyük bir rahatlığa kavuştuğunu fark eder. İnce bir ürün olarak görülse de sanılanın aksine çok dayanıklı ürünlerdir. Böylece çizilmelere ve darbelere karşı güçlüdür. Ayrıca ürün yanmaya karşı da oldukça dayanıklıdır.

Oturma Odasında Laminat Parke Kullanımı

Oturma odası, evlerin en çok vakit geçirilen alanları olarak bilinir. Tüm ailenin özellikle akşamları bu alanda toplandığı bilinirse sık kullanıldığı daha net ortaya çıkar. Böylece oturma odasının en rahat, sağlıklı ve göz yormayan bir tarz ile dizayn edilmesi önem taşır.

Açık renklerin büyüleyiciliğinden faydalanmak isteyen kişiler, açık tonlardaki laminat parkeler ile geniş bir oturma odasına sahip olabilir. Bu renkler özellikle küçük evi ya da odası olanlar için oldukça uygundur. Ancak lüks görünmek isteyen ev sahipleri ahşap renklerin asilliğinden faydalanmak isteyebilir. Bu duruma da sık olarak karşılaşıldığı görülür.

Her odayı aynı renk laminat parke döşetme devri son zamanlarda son bulmuştur. Renklenen evler daha modern bir görünüm elde edilmesini sağlar. Bu yüzden de her oda için farklı bir laminat parke rengi ve deseni seçilir. Böylece eşyalar ile uyumlu hale getirilerek oda içi bütünlük sağlanmış olur.

Mutfağın En Çok İhtiyacı Olan: Laminat Parke

Mutfaklar kadınların en çok vakit geçirdiği alanların başında gelir. Gün içinde yemek hazırlıkları, ikramlıklar hazırlanırken ayakta uzun süre vakit geçirilir. Bu yüzden mutfakların zeminin sıcak olması çok önemlidir. Ayakların üşütülmemesi ve hastalıkların başlamaması için laminat parkeden faydalanabilirsiniz.
Laminat parkenin sıcağı ve soğuğu geçirmeyen özelliği vardır. Bu yüzden de mutfakta çok fazla tercih edilir. Dört mevsimde aynı sıcaklığı hissederek sağlıklı bir birey olabilirsiniz. İnsan sağlığı konusunda da yardımcı olan laminat parkeler oldukça rağbet görüyor. Web sitemizi inceleyerek renk ve desenler konusunda daha net bilgi alabilirsiniz.

Mekâna Göre Özel Ürün Seçimi

Laminat parkelerin kullanımında mekânın çok önemli bilinir. Her ortam için farklı şekilde imal edilmiş ürünler tercih edilmelidir. Genişlik ve temizlik sağlayan ürünler olarak şeffaf epoksi kullanılır. Bu ürünler üzerine istenilen baskı yapılarak zeminde daha hoş bir görünüm elde edilebilir. Böylece parkede farklılık arayanlar için de ayrı bir alternatif ortaya çıkmış olur.

Bir ürünü seçerken sadece kalınlığı ya da özellikleri ile seçmek doğru olmaz. Bunların yanı sıra desenleri ile de seçilmesi önem arz eder. Göze hitap etmeyen ürünler, kalitesi ile en iyi olsa bile sevilmez. Bu yüzden laminat parkeyi kullanacağınız mekânı iyi bilmeniz gerekir.

Banyo gibi ıslak alanlarda laminat parke kullanamayacağınızı unutmamalısınız. Her ne kadar sıvı geçirmez özellikte laminat parkeler bulunsa da banyoların yoğun nem ve sıvı ile iç içe olması, laminat parke kullanımının önüne geçer.

Laminat Parkelerin Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Laminat parkeler ısıya ve çizilmeye karşı dayanıklı ürünlerdir. Ancak temizliğinin doğru yapılıyor olması, kullanılacak olan alanda daha uzun yıllar kullanılmasına olanak verir. Bunun için de öncelikle temizliğinde kullanılacak malzemeleri bilmek gerekir. Bebek şampuanı ve alkolden yardım alarak temizlik yapabilirsiniz. Özellikle ev içinde çok uygun olan bu ürünler, sağlıklı bir ortamda yaşamanıza olanak verir.

Evlerde genellikle elektrik süpürgelerinin sert başlıkları kullanılarak toz ve kir alınmaya çalışılır. Özellikle direkt olarak laminat üzerinde yapılan bu işlem, parkenin zaman içinde zarar görmesine yol açar. Bu durumu önlemek için kuru bir paspastan yardım alabilirsiniz.

Evlerin yanı sıra yoğun şekilde kullanılan iş yerlerinde laminat parkeler zamanla mat bir görünüm alır. Bu durumun önüne geçmek ve laminat parkeleri parlaklığına kavuşturmak için sirkeli su ile parkelerinizi silebilirsiniz. Ancak parkeleri sadece sirke ile silmek ürüne zarar verir. Bu noktaya çok dikkat edilmesi gerekir.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?