Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Parke Altı Şirke Ne İşe Yarar?

Ahşap zeminlerinizi değiştirmeye karar verdiyseniz, kendinize soruyor olabilirsiniz, parke zeminler için en iyi altlık nedir? Tüm döşeme malzemeleri, kurulum sırasında bir altlık gerektirmese de, parke zeminler, sağlam bir temelden büyük ölçüde yararlanan malzemelerden biridir. Genel olarak altlıklar (şilte), alt zemin ile yeni parke zemininiz arasına yerleştirilmiş bir malzeme tabakasıdır. Bazı döşeme malzemeleri doğrudan mevcut bir malzemenin üzerine kurulabilirken, düz ve kesintisiz bir temel oluşturmak için zaman ayırmanın kesin faydaları vardır.

Parke Altı Şilte Ne İşe Yarar?

Genel olarak ahşap döşeme altlığı veya bir diğer ifadeyle şilte, zeminin altına yerleştirilmiş ince, yumuşak bir yastıklama tabakasıdır. Genellikle köpük, kauçuk ve geri dönüştürülmüş elyaf gibi malzemelerden üretilir ve asıl amacı yalıtım sağlamak, gürültüyü ve genel olarak azaltmak, zeminin üzerinde yürümenizi daha rahat hale getirmektir. Parke altı şiltenin avantajlarına yakından bakalım:

Ahşap Döşeme Altlığı (Şilte) Kullanmanın Avantajları

  • Ses azaltma etkisi, parke altı şiltenin bir odaya sağlayacağı en büyük faydalardan biridir. Zeminin cinsine bağlı olarak kullanımının gürültüyü %50 oranında azalttığı kanıtlanmıştır. İster ev ister çalışma alanı olsun, sakin bir ortam yaratmak istediğinizde bu son derece önemlidir. Üstünüzde küçük çocuklu bir aile yaşasa ve her şeyi dinleyebilseydiniz ne kadar acı çekerdiniz bir düşünün.
  • Isı yalıtımı, yoğunluğu nedeniyle zeminden kaçan ısı miktarını azaltabildiğinden, şilte kullanımından elde edeceğiniz bir diğer faydadır. Bu tabii ki bütçenizi de etkiliyor, çünkü enerji faturalarından tasarruf etmenize katkı sağlar. Ayrıca odanın içindeki sıcaklığı korur ve ayaklarınızın daha sıcak hissetmesini sağlar. 
  • Yerden ısıtma sistemi olan evlerde de şilte kullanımı avantajlıdır. Çünkü ısının eşit bir şekilde odanın içinde dolaşmasına izin verir. 
  • Parke altı şilte, zemininizi korumak ve yıllarca daha uzun süre dayanmasını sağlamak için de gerekli olan bir malzemedir. Şilte, daha önce belirtildiği gibi genellikle betondan yapılmış alt zemin ile gerçek zemin arasındaki bir şilte tabakadır. Altında bir tabaka olmadan döşemeniz düşündüğünüz kadar uzun süre yapısı bozulmadan ve ilk gün ki konforunu sağlamadan dayanamaz. Ek olarak, zemininizi beton alt zeminden etkilenebilecek nemden korumaktadır.
  • Ayrıca toz ve diğer kirlerin yüzeye çıkması daha zor olduğu için zemininizin hijyeni konusunda avantajlıdır. 

Bir Diğer Avantaj: Konfor

Ahşap döşemelerin, kullanıcı için olumsuz görülebilecek bir özelliği sağlam, bazen soğuk bir yüzey olması ve uzun süre yürümesi veya üzerinde durması özellikle hoş olmamasıdır. Dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü ile bilinen daha sert bir ahşap zemin seçtiyseniz, bu daha da fark edilebilir.

Bu gibi durumlarda parke altı şilte, soğuk kış gecelerinde ve kilimlerle kaplı olmayan alanlarda her yürüdüğünüzde kendinize teşekkür edeceğiniz ek bir yatırım olacaktır. Parke altı şilte, parke zeminde yürürken ayaklarınızı yastıklar ve yoğun sıcaklık değişimlerinden yalıtır.

Küçük Alt Zemin Kusurlarının Giderilmesi

Parke altı şilte kullanımı ile ahşap alt zeminin yüzeyindeki çatlaklar, çıkıntılı nesneler veya delikler gibi büyük farklılıklar ortadan kalkmasa da; küçük alt zemin kusurları büyük ölçüde giderilmiş olacaktır. 

Her zaman, üzerine herhangi bir döşeme türü koymadan önce alt zemini mümkün olan en iyi şekilde düzleştirmeye çalışmanız tavsiye edilir.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?