Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Parke Döşeme

Eviniz veya ofisiniz için parke satın almak için yeterli bilgiye sahip değilseniz, bir uzmandan yardım almak çok önemli bir adımdır. Sadece bir parke seçmek ve onu kurması için birini aramak yeterli değildir. Ne yapmak istediğinizi, riskleri bilmek ve parkenin amacına uygun olduğundan emin olmak gerekir.

Döşeme tahtalarınızın kalitesi ve kurulum için kullanacağınız malzemelerde çok önemli bir husustur. Kötü, sertifikasız ahşap veya işlevsiz yapıştırıcılar tüm işi mahvedebilir. Dayanıklı, standartlara uygun ve kullanacağınız ortama uygun iyi bir parke satın almak için hangi kriterleri değerlendirmeniz gerektiğini, hangi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerektiği konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Laminant Parke Döşeme

Laminant parke, uzun süre dayanıklılık açısından mükemmel özelliklere sahiptir. Aslında, teknoloji sayesinde modern laminant parkelerde aşınmaya, darbelere ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdır. Tam olarak bu direnç, ezilme ve aşınmaya rağmen zeminin zaman içinde mükemmel durumda uzun yıllar kalmasını sağlar. Ayrıca ihtiyaca göre farklı direnç sınıflarındaki laminantlar arasında seçim yapmak mümkündür. Daha yüksek dirençli çözümler, özellikle toplu kullanım veya kalabalık yerler için uygundur.

Laminat parkenin avantajları burada bitmiyor, aynı zamanda su yalıtımı, yerden ısıtma ve montaj kolaylığı da içeriyor. Laminat parkenin tüm avantajları, çoğu durumda evde döşeme için mükemmel bir seçim olduğu anlamına gelir. Örneğin, evinizi yenilemek istiyorsanız, aşırı maliyete gerek kalmadan laminat parke döşeyebilirsiniz. Bu durumda avantaj, yalnızca ürünün satın alma fiyatına değil, aynı zamanda kurulum kolaylığına, hızına ve mevcut zeminin üzerine yeni bir zemin oluşturma olasılığına da bağlıdır.

Son olarak, laminat parke az bakım gerektirir ve aynı zamanda yüzeyi aşınmaz olduğu için renk değişimleri veya eskime gibi reaksiyonları yoktur.

Eşyalı Evde Parke Döşeme

Her odanın parke modeli, farklı dekorasyon anlayışıyla üretilir. Her model ile farklı bir tarz yakalamak, farklı bir ev tasarımı yaratmak için iyi bir seçimdir. Bu nedenle eviniz için baştan bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Hâlihazırda bir ev dekorasyonunuz varsa, doğru parke seçimi kritik bir rol oynayacaktır. Bunu yapmak için aşağıda listelenen adımları takip edebilirsiniz.

1 – Ahşap tonlarını bağlayın

Zemindeki ve mobilyalardaki farklı ahşabın tonları, diğer unsurları keşfederek birleştirdiğinizde uyumlu hale gelir. Parke levhalarını araştırın ve tonlarını yastıklar, kilimler, perdeler, döşemeler ve daha fazlası üzerinde kullanın. Böylece bu renklerin varlığı diğer mekânlarda da fark edilecek ve bu da zemin ile mobilya arasındaki ton farkının görsel etkisini azaltacaktır.

2 – Tonları karıştırın

Bir ton desenine de takılıp kalmanıza gerek yok. Aralarına ahşabın diğer tonlarını alarak karanlık ve aydınlık arasındaki etkiyi azaltmayı tercih edenler var. Böylece aynı ortamda farklı tonlar keşfedilerek bütünün dengelenmesine yardımcı olur.

3 – Uyumlu Renkler Kullanın

Görsel etkiyi azaltmanın ve dekoru uyumlu hale getirmenin bir başka yolu da ortamda farklı bir rengi öne çıkarmaktır. Başka bir deyişle, ahşap zemin ve mobilyaların tonuna ek olarak, her ikisine de aracılık edebilecek bir renk seçin. Böylece bu renk öne çıkacak ve ahşaplar arasındaki kontrasta dikkat çekmeyen bir görsel etki yaratabilir.

4 – Bir öğeyi vurgulayın

Zemin ve mobilya renklerinin aynı olduğu durumda bu, ortamı homojen ve monoton hale getirebilir. Hiçbir şey öne çıkmayacak, çünkü her şey aynı renk. Burada özel bir parçayı vurgulayan deseni görünmez hale getiriyorsunuz demektir. İster farklı renkte bir mobilya parçası, ister halınız olsun, dikkat çekmek için bu ani değişikliği yapın. Bu şekilde, aynı veya çok benzer tonlarda bile monotonluğun önüne geçebileceksiniz.

Parke Üzerine Parke Döşenir mi?

Evet, eskimiş parkelerinizin üstüne yeni parkeler döşenebilir ancak bu işlemi uzman kişiye yaptırmalısınız. Aşağıda izlenmesi gereken yöntemler verilmiştir.

 • Parke döşenmeden önce zeminin temiz, tozsuz ve hasarlı parke olmaması gerekir ayrıca nemden arındırılmış olduğundan emin olun.
 • Kusurlar varsa, parkenin montajına başlamadan önce deformasyon kalmayacak şekilde tamir etmeye dikkat edin ve cilalayın.
 • Cila kuruduğunda, yapıştırıcıyı çentikli bir spatul ile eşit şekilde sürmeye başlayın.
 • Parke parçaları arasında boşluk bırakmayınız. Yapıştırıcı dışarı çıkarsa, ahşaba zarar vermemek için mümkün olan en kısa sürede temizleyin.
 • Tabanı uca yerleştirebilmek için duvardan ilk parçaya (genleşme derzi) kadar yaklaşık 5 mm boşluk bırakmayı unutmayın.
 • Parke parçalarını yerleştirirken, parçaya hafifçe vurun. Daha iyi yapışmasına yardımcı olmak için tahta bir çubuk kullanın.
 • Parçaları çift yönlü olarak da yerleştirmek için kılavuz olarak bir bant ve daha rahat çalışması için ip kullanın.
 • Parkenin tüm parçalarının eşit şekilde eşleşip eşleşmediğini ve herhangi bir dalgalanma olup olmadığını kontrol etmek için bir ölçü kullanın.
 • Odanın kapısında tadilat yapmanız gereklidir, çünkü parke yerleştirildikten sonra zemin yaklaşık 12 mm yükselecektir.

Parke Montajı Nasıl Yapılır?

Parke zemin, yaşam alanlarında, kısa ahşap şeritlerden yapılmış yinelenen desenlere sahip kare işlemeli ahşap karolardan oluşur. Fayanslar masif ahşap veya lamine parke kaplamalardan yapılmıştır ve zemin tutkalı veya çivi ile monte edilebilir. Çok çeşitli renk ve desenlerde mevcut olan parke karoları, herhangi bir oda dekorunun görünümünü ve hissini artırabilen dayanıklı ve nispeten ucuz bir döşeme seçeneğidir. Parke montajı hakkında bazı ipuçları.

 • Alt zemini temizleyin. Her türlü boyayı, cilayı, sızdırmazlık maddelerini, yapıştırıcıları ve kalıntıları temizleyin. Parke zemini döşemeye başlamadan önce alt zeminin tamamen kuru olduğundan emin olun. Ayrıca yerden ısıtma sistemi kullanılacaksa önce bu sistem kurdurulmalıdır.
 • Alt zemini düzleştirin. Tüm yüksek alanları zımparalamak veya su altındaki alanları çimento tesviye bileşiği ile doldurmak için bir bant zımpara kullanın.
 • Alt zemindeki hasarlı alanları değiştirin. Kaplamalı parke zeminin düz olmasını sağlamak için alt zemin düz olmalıdır.
 • Alt zeminin tüm gevşek alanlarını sıkın.
 • Her duvarın ortasını işaretleyin. Her duvarın merkezini belirtmek için bir işaretleyici kullanın ve karşı duvarları birbirine bağlayan düz tebeşir çizgileri çizin.
 • Parke panelleri zemine yerleştirin. Dikey tebeşir çizgilerinin her bir çizgi boyunca duvarları kestiği merkez noktasından başlayın.
  Yapıştırıcıyı uygulayın. İlk parke panelinin kaplayacağı alan için alt zemine yeterli yapıştırıcıyı uygulamak için 45 derecelik bir açıyla tutulan taraklı mala kullanın. İlk paneli, tebeşir çizgileriyle hizalayarak yerleştirin.
 • Sonraki 8 paneli ilk panelin her iki tarafına yerleştirmek için tabana yeterli miktarda yapıştırıcı ekleyin.
 • Zemini hizalayın.
 • Her bir parke panelini 45 derecelik bir açıyla tutarak, yeni panel ile alt zemine yerleştirilmiş bitişik panel arasındaki dilleri ve olukları hizalayın ve lastik bir tokmakla yerine oturtun. Paneller hizalandığında, yeni paneli çıkartmanın üzerine yerleştirin. 8 parke panelin tümü yerleştirilinceye kadar tekrarlayın.
 • Parke panellerinin son sırası hariç tümü yerleştirilinceye kadar yapıştırıcı alanlarını uygulamayı ve parke panellerini yerleştirmeyi tekrarlayın.
 • Bir yapboz kullanarak son parke panel sırasını ölçün ve kesin. Son sıradaki parke panellerini yerleştirin.
 • Montaj tamamlandıktan birkaç saat sonra yeni yerleştirilen panelleri 68 kg zemin silindiri ile yuvarlayarak parke zemini sağlam bir şekilde yerleştirin.
 • Parke panelleri kesmek için karton desenler yapın ve bunları duvarlar boyunca ve odanın köşelerine yerleştirin.
 • Zeminin çoğu kaplandığında, kurulumu tamamlarken diz çöktüğünüz yüzeyi korumak için bir parça kontrplak yerleştirebilirsiniz.
 • Olası genişlemeleri telafi etmek için parke panellerinin kenarı ile duvarlar arasında 1,27 cm boşluk bırakın.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra yeni parke zemini kullanmadan önce en az 24 saat bekleyin.

Parke Döşeme Fiyatları

Bir zemin döşemesi, uygulanacak ortamın büyüklüğüne, kullanılan ahşabın türüne göre farklılık gösterecektir. Nemden zarar görebileceğinden, ahşap zemini banyo ve mutfak gibi ıslak alanlara kurmaktan kaçının. Fiyatlarla ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Konusun da uzman personelimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?