Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Parke Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parke zemin birkaç kat halinde inşa edilmiştir. En üst katmana "aşınma katmanı" denir. Gördüğünüz ve üzerinde yürüdüğünüz katmandır. Çeşitli ağaçlardan oluşabilir. Alt katmanlar genellikle çam veya ladindir. Katmanlar, elyaf yönüne dik olarak uzanır ve böylece havadaki nem değişimlerinden dolayı zeminde meydana gelen hareketlere karşı koymaya yardımcı olur.

Parke modelleri ve boyutları farklılık gösterdiği için her şey malzeme çeşitliliğine bağlıdır. Parke, mozaik, ahşap olabileceği gibi sanatsal veya masif bir ahşapta olabilir. Doğru seçimi yapmak için, her türün özelliklerini ve boyutlarını ayrıntılı ele almanız gerekir.

Yerleşik Ahşap Zemin Boyutları

Bugüne kadar en popüler olanlar, balıksırtı ve oluklu ahşap parkelerdir. Malzeme tabanı masif ahşap türleridir. Örnek verecek olursak bu türün kalınlığı 15 ila 22 milimetre arasında, uzunluğu ise 50 santimetredir. Bu kaplamanın avantajı, kaplama teknolojilerinin yanı sıra uzun ömürlü olmasıdır.

Parke seçiminde, mevcut tasarımlardan birini alacaksanız bu desen; küçük, kontrastlı, genellikle tekrar eden, dokulu, farklı tonlardan birini seçebilirsiniz.

Standart Boyutlu Ahşap Parke

Karo parke levhaların boyutları 40x40 veya 60x60 cm'ye eşit olabilir. Kalınlık 8 ila 12 milimetre arasında değişir. Ahşap zeminin ön tarafı, kurulumdan sonra çıkarılan kâğıtla korunmaktadır. Gerekirse, zeminin ses yalıtımını da artırabilirsiniz. Bunun için levhanın alt tarafına ilgili niteliklere sahip malzemeler yapıştırılır.

Parke Ölçüsü Nasıl Alınır

Parke satın almadan önce, kaplanacak zemin alanının toplam metrekaresini bilmek gerekir. Bununla birlikte, parke döşenecek alanın atmosfer koşullarına bağlı olarak, ahşabın olası daralma ve genleşmeye tabi olan "canlı" bir malzeme olduğunu unutmamalıyız.

Odaların çevresi boyunca genleşme derzlerinin varlığının sağlanması gereklidir. Aslında parke döşenirken ahşabın genleşmesini önlemek için zemin ile çevre duvarları arasında 7-8 milimetre boşluk bırakılması gerekmektedir. Boşluk daha sonra süpürgelik tarafından gizlenecektir.

Odaların Taban Alanı Nasıl Hesaplanır

Satın alınacak parkenin ölçüleri ve odaların taban alanının doğru bir şekilde hesaplanması gereklidir. Komple bir ahşap zeminin duvarların ölçüleri boyunca kapatma profillerine de ihtiyacı olacaktır.

Süpürgelik

Süpürgelik miktarını hesaplamak, doğrusal metre cinsinden ölçülür ve ele alınacak her odanın çevre uzunluğuna karşılık gelir. Bu uzunluktan iç kapıların genişlik ölçüsü çıkarılmalıdır. Ahşap zeminler, her biri belirli bir metrekare ürün içeren ambalajlarda satılmaktadır. Bu nedenle toplam metrekareyi (zemin artı hurda) her kutuda bulunanlara bölmek, laminat parke paket sayısını elde etmek için yeterlidir. Bu ölçümleri parke firmasının yapması daha sağlıklı sonuç verir.

Parke Ölçüsü Neden Alınır?

Projenin ilk aşamasında, ihtiyaç duyulacak döşeme ve artık miktarının hesaplanmasına dikkat etmek gerekir. Örnek olarak, alınan parke ne kadar alanı kaplar? Bu soruya doğru cevabı verebilmek için zeminin metrekare ölçüsüne dikkat edilmelidir. Bu miktar yanlış hesaplanırsa, malzemenin bitmesi, dolayısıyla işin gecikmesi demektir. Ya da çok fazla malzemenin arta kalma riski vardır. Bu hataların oluşmaması için kurulum ortamlarının yani odaların uzun ve kısa kenarının doğru bir şekilde ölçülmesi önemlidir.

Alt zeminin nemsiz olup olmadığı daima kontrol edilmelidir. Burada kabul edilir nem oranı en fazla % 10’ dur. Nem Ölçer ile daha basit şekilde de ölçülebilir. Bunun için bir plastiği zemine yapışkan bantlarla sabitleyerek nem testini gerçekleştirebilirsiniz. 24 saat bekledikten sonra plastik üzerinde ter varsa ortamda nem var demektir.

Ümraniye Parkenin Farkı

Laminant parke satışlarımızı, parke döşemenin yanı sıra müşterimiz özel bir zemin isteği olur ise bu doğrultuda, firmamız böyle bir hizmeti de uygun fiyatlarla sunmaktadır. Böylece kaliteli bir ürünün güvencesine sahip olmanın yanı sıra, müşteriye zemin hizmeti de verilmektedir.

Şirketimizin misyonu, ürünlerimizin iyi bir pazara sahip olmasına ve tüketicilerin iyi ürünler satın almalarına yardımcı olmaktır. En çok tüketici profilini hedefleyen şirketin amacı kaliteli ürünleri en iyi fiyatlarla müşterilerine sunmaktır. Kaliteli laminat parke markalarını sizlerle buluşturuyoruz. Firmamızdan laminat parke fiyatları konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Deneyimli Bir Ekip

Firmamız ve uzman ekibimiz, yapı malzemeleri konusunda yaklaşık 30 yıllık deneyime sahiptir. Müşterilerin ihtiyaçlarına anında cevap verilir. Tüm çalışanlar ürünlerimiz hakkında son derece tecrübeli ve satış ekibimiz size en sağlıklı bilgileri ve hizmetleri sağlamaktadır.
Parkeler ve fiyatlar konusunda detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Konusunda uzman çalışanlarımız sizlere yardımcı olacaktır.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?