Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Parkeler Neden Şişer?

Laminat, doğal ahşap yüzey hissi veren ve uzun yıllar kullanılabilecek döşeme seçeneklerinden biridir. Ancak yüksek trafiğe dayanma kabiliyeti şaşırtıcıdır, bu da onu ev sahipleri için en çok aranan temel seçenek haline getirir. Laminat parkenin tek dezavantajı, suya tahammül edememesi veya şişmeye neden olan yüksek neme karşı koyamamasıdır.

Laminat veya lamine parkeniz varsa ve bu sorunla karşı karşıyaysanız, bunun tek sebebi su hasarından veya yüksek nem içeriğinden kaynaklandığıdır. Şişen tahtayı değiştirerek bu sorundan zahmetsizce kurtulabilirsiniz. Peki, şişmiş laminat parke nasıl değiştirilir? Veya zeminde şişen parkeleri değiştirmeden düzeltmenin bir yolu var mı?

Neyse ki, evet. Bugün, kabarcıklı zemini herhangi bir değişiklik yapmadan onarmak için her adımı paylaşacağız. Ayrıca laminat parkenizin şişmemesi için alınması gereken önlemlerin nasıl alınacağını anlatacağız.

Laminat Parke Şişer Mi?

Laminat parkenin şişmesinin nedenleri

 • Laminat parke üzerindeki kabarcıklar, laminat parkeler arasındaki çok fazla gerilimden kaynaklanabilir.
 • Sıcaklık değişimlerinden dolayı laminat zemin büzülebilir veya genişleyebilir.
 • Hemen müdahale edilmeyen parke altı su kaçağı laminat parkenin şişmesine neden olur.
 • Genleşme boşlukları kalmaması durumunda laminat parke şişerek ortaya çıkmasına sebep olur.
 • Kalıbın zemine sıkıca yapıştırılması şişmeye neden olabilir.
 • Etkili bir nem bariyeri olmadan kurulan bir laminat zemin, parkelerinizin kabarmasına neden olabilir.
 • Yüksek nem içeriği, herhangi bir parke zemin kaplamasını şişirebilir.
 • Yüksek nem içeriği, özellikle laminat çekirdeğe ulaştığında, şişmeye yol açabilecek sürekli nem oluşturacaktır.

Nem içeriğindeki artış, zemininiz su geçirmez olsa bile laminat zemininizin şişmesini neden olur. Laminat parkenizi döşemeden önce oda nem içeriğinizin normal seviyede olduğundan emin olun.

Laminat Parkenizin Şişmesi Nasıl Önlenir?

 • Bir hafta veya ay boyunca laminat şişme sorunları yaratmamak için parkelerin genişleme ve büzülme hareketleri için yeterli boşluk alanı bıraktığınızdan emin olun.
 • Ahşap ve beton alt zeminlerin üzerine laminat parke döşerseniz, evinizin iyi havalandırılmasını ve suyun buharlaşmasını göz ardı etmediğinizden emin olun.
 • Çimento alt zemine kuruyorsanız bir rutubet bariyeri kullanın.
 • Geniş alan kurulumlarında, laminat levhaların birleştirici bölümleri arasında küçük boşluklar veya genleşme derzleri koyarak bu sorunu bertaraf edilebilirsiniz.
 • Laminat parke döşeyeceğiniz odada zemini iki gün havalandırın.
 • Laminat parkenizin üzerinde sulu alan bırakmayın.
 • Evinizdeki nemi düşük tutmak için klimanızı yazın çalıştırın.
 • Laminat parkenizi sabun, su, yağlı sabunlar veya başka herhangi bir sıvı temizleyici ile yıkamayın veya laminat parkenizi ıslak paspasla yıkamayın, çünkü bu zemininizin daha uzun süre dayanmasına engel olur. Bunun yerine laminat parkenizi kuru paspaslayın.
 • Arkada kaygan bir zemin bırakmamak veya paspastan sonra zeminde başka hasarlara yol açmamak için yalnızca önerilen temizleme yöntemlerini ve ürünlerini kullanın.
 • % 35 ila % 65 bağıl nem oranı sürekli olarak korumak için nem gidericiler kullanabilirsiniz.
 • Laminat parke onarımlarınız ve sorunlarınız için ahşap zemin uzmanlarına danışmayı ihmal etmeyin.

Parke Neden Şişer?

Satın aldığınız herhangi bir döşeme ürünü ile zamanla zorluklarla karşılaşacaksınız. Laminat zeminler istisna değildir. Bu zorlukların bazıları dramatik. Diğerleri küçük. Neyse ki, yaşayabileceğiniz laminat parke sorunlarının genellikle iyi bir açıklaması vardır. Ve çoğu zaman, basit bir çözüm de vardır. Ev sahiplerinin maruz kaldığı laminat parke ile ilgili en yaygın sorunlardan bazılarına ve bunların nasıl ele alınacağına bir göz atalım.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı laminat parkeniz şişebilir

Nem Problemi

Yüksek nem veya nem seviyesi, laminat yüzeyin kabarmasının ilk ve en önemli nedenidir. Zeminin ıslaklığı, sızıntı yapan borular varsa veya nem bariyeri kötüyse laminat neme karşı koyamaz. Buna karşılık zamanla şişmeye başlar. Laminat taban suya dayanamadığından, küçük su dökülmeleri bile bu soruna neden olabilir.

Delaminasyon

Delaminasyon, zemini şişirmek için bir neden olabilecek başka bir gerçektir. Laminat kalasları doğru yerleştiremezseniz veya montaj sırasında hasar oluşursa laminat tabanı şişirecektir.

Her Tahta Arasında Boşluk Yoktur

Laminat tahta, sıcaklık değişimi nedeniyle zamanla genişleyecektir. Yükleyici herhangi bir boşluk bırakmaz ise parkeleriniz kabarır.

Genleşme Derzlerinin Olmaması

Laminat parkeyi geniş bir alana kurmak, birleştirme bölümü arasında bir boşluk gerektirir. Ekstra geniş alan kurulumu sırasında boşluk bırakılmazsa, kurulum sırasında hava laminat parkenizin altına hapsedebilir ve bu da yüzeyin şişmesine neden olur.

Bunun da ötesinde, parkenin kötü montajı, kalitesiz parke, laminat tabanın kabarmasının ardındaki başka bir gerçek olacaktır. Zeminin havalandırma sistemine müdahale etmeyin veya nem bariyerini kötü kurmayın. Aksi takdirde, yüzey zamanla kabarmaya başlayacaktır.

Şişmiş Parke Düzeltilebilir mi?

İlk olarak, şişmiş alanı dikkatlice inceleyin. Mevcut herhangi bir baloncuğu incelemek için yerde yürüyün. Baloncuklar bir tahtadaysa, tahta zaten hasarlı ve alınması gerekiyor demektir. İnceleme sırasında döşeme ortasında bir kabarcık bulursanız, bu yeterli genişleme boşluğu olmadığının bir göstergesidir ve levhaları sıkıştırmaya ve bağlantı yerlerini şişmeye zorlar.

 • Hasarlı laminat levhanın yanındaki duvar pervazını çıkarın.
 • Laminat zemin kalıbını bozmamak için kalıbı bir tornavida ve çekiçle dikkatlice çıkarın. Duvar kalıbını çıkardıktan sonra laminat levhayı hasarlı levhaya gelene kadar tek tek çıkarın.
 • Laminat parkeyi, bağlantı panosu ile kilitleme mekanizmasından dikkatli bir şekilde kaydırın. Kabarcıklar yetersiz genişleme boşluğundan kaynaklanıyorsa, tahtanın gerginliğini azaltarak zemini sabitlemeniz yeterlidir.
 • Yeterli boşluğu bıraktığınızdan emin olmak için duvar ve tahta arasındaki boşluğu kontrol edin. Tahtayı duvara yakın keserek sabitleyin.
 • Hasarlı laminat parkeyi, eşleşen yeni bir laminat parke ile değiştirin. Tahtanın dilini bir sonraki tahtanın oluğuna yerleştirin.
 • Sivri tahta olması durumunda, yeterli alan oluşturduktan sonra tırtıklı tahtanın üzerine bir ağırlık koymanız yeterlidir. Bu, zeminin başka bir müdahale olmadan oturmasını sağlar.
 • Diğer hasar görmemiş döşeme tahtalarını ilk yerlerine geri koyun. Laminat parkenizde yeterli genleşme ve büzülme boşlukları olduğundan emin olmak için zemininizi dikkatlice kontrol edin.
 • Döşemenizde renk uyumsuzluğunu önlemek için yeni taktığınız parkelerin diğerleri ile uyumlu olduğundan emin olun.
 • Yapıştırdıktan sonra, yapıştırıcıdaki su emildiği için döşeme tahtalarının derzleri biraz şişebilir. Bu kalıcı değildir ve genellikle 21 ila 28 gün içinde kendiliğinden düzelir.

Laminat Parke Sorunları Çözümsüz Değildir

Hiçbir şey yenilmez değildir ve kesinlikle hiçbir şey sonsuza kadar sürmez. Bu, her şey kadar laminat parke için de geçerlidir. Elbette, bazı yaygın laminat parke sorunları var. Ancak, çözümlerinin uygulanması genellikle kolaydır. Yukarıdakilerin yardımcı olacağını umuyoruz.
Bu sorunları en başta önlemenin en iyi yollarından biri, akıllı kurulum uygulamaları ve en başından itibaren en kaliteli döşeme ürünlerinde ısrar etmektir. Ancak, laminat zeminleri sıfırdan kurmak yerine miras almış olsanız bile, yine de iç mekânlarınız için uzun ömürlü ve görsel olarak çarpıcı bir unsurun hayati bir parçası olabilirler.

Laminatın Kalitesini Nasıl Anlarsınız?

Fiyat bir başlangıç ​​noktasıdır, ancak elbette mutlak bir ölçüt değildir. Laminat parkenin yapısına dikkat etmek ve üreticinin verdiği bilgileri karşılaştırmak daha önemlidir: Paneller kaç katlıdır? Taşıyıcı katman, özellikle boyutsal olarak stabil olan, yüksek oranda sıkıştırılmış bir HDF ahşap lifli levhadan mı oluşuyor? Kenarların kalitesi açıkça vurgulanıyor mu? Burada kalite açısından büyük farklılıklar vardır, çünkü kenarlar laminat parkelerin zayıf noktasıdır. Son olarak, kendinizi garanti bilgilerine yönlendirebilirsiniz: İyi kalite için 15 yıl veya daha fazla garanti verilir.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?