Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Parkenin Kayması Nasıl Önlenir?

Parke, ev ve iş yerlerinde kullanılan, zeminin daha temiz ve güzel görünmesini sağlayan ahşap malzemelerden imal edilmiş ürünlerdir. Bu ürünlerin ev ve iş yerlerinize uygulanması oldukça kolay olup temizliğinde de kolaylık yaşanır.

Ancak yanlış kullanımlar sonucu parkelere zarar verildiği görülür. Bu durum meydana geldiğinde ise ev ve iş yerlerinizdeki parkeleriniz zamanla kaygan bir hal alacaktır. Bu durumun meydana gelmesinde ise belli başlı etmenler söz konusudur.

Parkelerin kaymasını önlemek için öncelikle temizlik konusuna dikkat etmek gerekir. Temizlik ürünlerini yanlış kullanmak parkelerinizin zaman içinde kayganlaşmasına neden olur. Öncelikle temizlik malzemelerini doğru kullanmak ve temizliğin doğru yapılması, parkenin kaymasını engeller.

Parke Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Günümüzde pek çok markada ve malzemede laminat parke bulunur. Bu parkelerin temizliğinin doğru şekilde yapılması uzun yıllar kullanmanıza olanak verir. Öncelikle laminat parkelerin kesinlikle su ile uzun süre temas ettirilmemesi gerekir. Buna ek olarak ıslak bez ile temizlik esnasında bir temas bulunmamalıdır.
Beyaz sirke ile hafif ıslatılmış bez ile temizlemeniz önerilir. Bunun yanı sıra temizlikten yana şüphe duyanlar, yumuşatıcıyı temizlik suyuna dökerek de hafifçe silebilirsiniz. Böylece hem temiz hem de kaymasının önüne geçmiş olursunuz.

Doğru şekilde yapılmış bir temizlik hem sağlığınıza etki eder hem de parkelerinizin aşınarak kaymasını önler. Bu konulara özellikle dikkat etmek parkenizi uzun yıllar kullanmanız anlamına gelir.

Paspas Yardımı ile Temizlik Yapılması

Parkelerin temizliğinde kesinlikle ıslak bez kullanmamak gerekir. El yardımı ile silinen parkeler zaman içinde deforme olur ve kaygan bir hal alır. Bunun yerine paspas kullanmak hem daha yorucu hem de daha pratik bir çözüm olur.

Paspas kullanırken de iyice sıkılmış ve sudan arındırılmış olmasına dikkat edilmelidir. Paspasın daha az su tutması sayesinde parkeleriniz olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmaz. Ayrıca parkeleriniz çabuk kuruyacağı için de rahatça kullanmanıza olanak sağlar.

Paspas yapmanıza rağmen su kalıntıları parkenin üzerinde hala görünüyor ise bu durumda kuru bir paspas ile parkenizi kurulamanız tavsiye edilir. Islak paspasın yanlış kullanımı sonucunda da parkeleriniz zamanla kaygan bir görünüme kavuşur.

Doğru Ürünün Seçilmesi

Parkelerin yanlış kullanım olmadan da kaygan bir hal aldığı görülür. Bunun nedeni ise yanlış bir malzemeden yapılmış parkenin seçilmiş olmasıdır. Bunun için parke yaptırmadan önce sert ve kalın malzemelerden imal edilmiş ürünleri seçmeniz tavsiye edilir. Özellikle meşe ağacından yapılan parkeler daha az kaymanın görüldüğü ürünlerdir.

Doğru temizlik yapmak kadar doğru ürün seçmek de parkenin kayması konusunda önem arz eder. Bu noktada detaylı bir araştırma yapmanız sizin yararınıza olur. Doğru seçilen parkeyi, doğru şekilde temizleyip kullanmak da parkenin kayganlaşmasının önüne geçer. Bu duruma dikkat ederek tercih etmeniz uzun yıllar güvenle ürünü kullanmanızı sağlar.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?