Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
İstanbul Suya Dayanıklı Parke

İstanbul Suya Dayanıklı Parke modelleri ve daha fazlası için bizlerle iletişime geçmeniz yeterlidir. Lamine paneller arasında, suyun etkisine az ya da çok duyarlı olanlar ayırt edilebilir. Üretimlerinin temeli, diğer benzer kaplamalar (parke tahtası, blok parke) gibi ahşaptır. Bildiğiniz gibi uzun süre neme maruz kalan ahşap lifleri bu nemi emdiği için şişer. Bu nedenle, ahşap esaslı hiçbir kaplama tamamen su geçirmez değildir. Laminat parke modelleri, türünün en –aquafloor- su geçirmez kaplaması olarak adlandırılabilir. Bunun nedeni, bileşiminde ahşap yüzdesinin çok az miktarda olmasıdır.

Bir parke nelerden oluşuyor bir göz atalım. Bu, temel olarak, ağacın hücreleri öldükten sonra özsuyun hareket ettiği, diri odun adı verilen gevşek bir ağaç tabakasıdır. Ahşabın bu kısmı su girişinden korunmaz. Su içeri girerken, ahşap hücrelerin duvarlarında ek basınç oluşturur ve bu da şişmesine neden olur. Aşırı ısı veya don, bu istenmeyen etkiyi yoğunlaştırır.

Laminant parkeler farklı olarak, ahşap liflerin reçine bağlayıcı ile yapıştırıldığı sunta temelinde yapılır. Reçineler bir yandan nemin levhanın içine girmesini engellerken diğer yandan her zaman ahşap liflerinin çıktığı alanlar vardır (bu özellikle levhanın uçlarında ve kilitlerin kesildiği yerlerde fark edilir) . Döşeme üzerindeki en hassas noktalar uçlar ve kilitlerdir.

Her Parke Suya Dayanıklı Mıdır?

Standart bir reçine içerikli panel, hiç şişmeden suya 3 saat maruz kalabilir. Suya dayanıklı parke modelleri, reçine içeriği diğerlerine nazaran birkaç kat daha yüksek olan paneldir. Bu tür laminatlar, uzun ömürlü ve şişme olmaksızın yaklaşık 6 saat neme maruz kalmaya dayanır. Plastiğe dayalı laminat, pazarımızda son zamanlarda ortaya çıkan ve henüz yeterince çalışılmamış olan nispeten yeni bir malzemedir.

Suya Dayanıklı Parke Özellikleri

Parke döşeme üretimi için güncellenmiş teknoloji, neredeyse tam su yalıtımının etkisini elde etmeyi mümkün kılmıştır. Bu levha yüksek basınç altında bastırılarak ve iç katmana erimiş mum ile derinlemesine emprenye edilerek elde edilir. Levhanın yapısı o kadar sıkıştırılmıştır ki bir damla su bile içine giremez. Sıcak balmumu, levhanın tüm iç katmanlarını güvenilir bir şekilde sızdırmaz hale getirir. Bu tür parkelerin su direncinin ek bir etkisi, kilitlerde kauçuk contaların kullanılması ve bunların silikon veya balmumunun işlenmesiyle sağlanır. Su geçirmez parke, görünümüne zarar vermeden 6 saate kadar yüzeydeki suya karşı dayanabilmektedir. Aynı zamanda panellerin şişme ve deformasyona uğramaması garanti edilmektedir. Mutfak, teras, koridorlarınıza tam olarak su geçirmeyen yer döşemesi satın almak için aşağıdaki parametrelere dikkat edin.

Diyelim ki yukarıdaki tüm ipuçlarımızı takip ettiniz ve doğru miktarda sudan etkilenmeyen parke modellerinden birini satın aldınız. İşte yararlı bulacağınızı umduğumuz bazı pratik ipuçları.

  • Aynı spesifikasyonda veya satıcıdan, levhanın alt tabakasının neme dayanıklı olduğuna dair onay aldığınızdan emin olun;
  • Belirli bir model seçerken ek bir artı, kilitlerin balmumu içeren bileşiklerle işlenmesi olacaktır.
  • Parke markalarından kaliteli levhaları seçmeye çalışın.
  • Kurulumdan sonra, herhangi bir döşemenin hasar görmesi ihtimaline karşı bir miktar stoğunuz kalmalıdır. Yüzde 10-15'lik bir fazlanız olacak şekilde laminant sayısını hesaplayın.
  • Levhaları yaklaşık 3 mm kalınlığında bir PVC destek üzerine yerleştirin. Uzmanlarımız, mantara bağlı olarak destek kullanılmasını önermemektedir, çünkü mantar nemi emmeye ve aktarmaya meyillidir.
  • Derzlere su girmesini önlemek için onlara ucuz bir pencere silikon dolgu macunu uygulayın.
  • Zemini temizlemek için fayansları yıkarken yaptığımız gibi bezi bolca nemlendirmeyin. Çıtaları hafif nemli bir bezle, tercih edilen mikrofiber ile yıkayın. Bununla birlikte, “aşırıya kaçarsanız” ve paspası bol miktarda nemlendirirseniz, kaplamaya zarar verebilirsiniz.

Neme Dayanıklı Parke İle Su Geçirmez Parke Arasındaki Fark Nedir?

Neme dayanıklı parkeler, su itici özelliği olan madde ile işlenmiş bir HDF levhanın kullanılmasıdır. Bu neme dayanıklı parkeyi kolayca tanımayı mümkün kılan bu malzemedir. Kesim yerinde HDF tabakası yeşil bir pigmente sahiptir. Neme dayanıklı bir parke alırken, HDF levhasının renk farklılığına ve üreticinin derecelendirmesine dikkat edilmelidir. Parke üreten firma ile ilgili tüm bilgiler ambalaj üzerinde belirtilmiştir.

HDF taban plakası, su iticilik ve aşınma direnci için sert bir şekilde bastırılmıştır. Ayrıca neme dayanıklı HDF esaslı zemin kaplama küf oluşumunu engeller. Bu, özellikle havadaki nem oranının yüksek olacağı mutfaklarda kullanmak için yeterlidir. Parke döşemenin neme dayanıklı çeşitleri, rutubet ve nemin etkilerine karşı dayanıklıdır. Ancak su ile uzun süre temas halinde olması parkenin şişmesine sebebiyet verecektir. Neme dayanıklı bir parke seçerken, HDF levhanın yoğunluk indeksi ve şişme katsayısı ile yönlendirilmelidir. İlk parametre mümkün olduğunca yüksek olmalı ve ikincisi % 18'den fazla olmamalıdır.

Su Geçirmez Parke Fiyatları

İç mekân için iyi ve uygun bir döşeme seçmenin yanı sıra eşit derecede önemli bir nokta, döşenen zeminin hizmet ömrü büyük ölçüde montajın kalitesi tarafından belirlenir. Bu nedenle parke ve aksesuar satışı yaparken uzun yıllara dayanan deneyime sahip profesyonel ustalarımızın hizmetlerinden yararlanmanızı öneririz. Her türlü iş için garanti verilmektedir. Çalışmaya başlamadan önce, temelin döşemeye hazır olup olmadığını değerlendirmek, alanı ölçmek ve bir tahminde bulunmak için sahaya bir teknoloji uzmanı çağırmak mümkündür.

Fiyatlandırma, alınan hizmete göre değişkenlik göstermektedir.

Alanın büyüklüğü, kullanılan parkenin cinsi ve ne şekilde yerleştirileceği, kullanılan malzeme vb. bu unsurlar netlik kazandığı takdirde sabit bir fiyat oluşturulabilir. Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Ümraniye Parke Olarak Hizmet Farkımız

Mağazamızda çok çeşitli parke, karo ve duvar panelleri bulacaksınız. Yüksek kaliteli malzemeler, satıcıların profesyonelliği, her müşterinin isteklerine gösterilen özen, başarımızın temelidir. 30 yıldır sizler için aşkla çalışıyoruz.

Alanımızdaki trendleri takip ediyoruz ve bu, zamanında değişiklik yapmamızı ve ürün çeşitliliğini ve hizmeti modern gereksinimlere göre ayarlamamızı sağlıyor. Ustalarımız, nihai sonucu doğrudan etkileyen modern parke kimyası ve teknolojisini kullanır.

Dairelerin, kır evlerinin veya ticari binaların yenilenmesi ve en cesur projelerinizi gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olacağız. Yöneticilerimiz her türlü soruyu yanıtlamaktan ve projeniz için ideal olan malzemeyi seçmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Yıllar içinde güvenilir ve sorumlu bir tedarikçi olarak itibar kazandık.

Gelin detayları birlikte görüşelim.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?