Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Ahşap Lamine Parke Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lamine parke, ahşap tabakaların üst katmanla lamine edilmesi ile oluşan ürünlerdir. Bu ürünler ev ve iş yerlerinin görünümünü arttıran, sıcaklık seviyesini koruyan ürünlerden biridir. Bu ürünlerin diğer ürünlerden farkı, yapıştırma yöntemi ile oluşturulmasıdır. Çünkü lamine kelimesi, yapıştırma anlamına gelir. Üst üste konarak yapıştırma işlemi ile bir ürün elde edilmiş olur. Böylece ahşap lamine parkeler nasıl yapılır, sorusunun da cevabı verilmiş olur.

Ahşap lamine parkeleri uzun süre kullanmak isteyen kişiler, her türlü önlemi almalı ve dikkatli bir ürün seçimi yapmalıdır. Parke döşendikten sonra ahşap lamine parkenin hemen kullanılması gerekir. Yaşayan bir ürün olarak bilinen bu ürünler, kullanıcısı ile hemen buluşmak ister. Ahşap lamine parke yüzeylerinin temizliği de çok önemlidir. Doğru şekilde temizliği yapılmazsa kısa süre içinde yapısı bozulur ve kullanımı zorlaşır.

Ahşap lamine parke döşenmiş bir alanda bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Özellikle masif ahşap parkelerden farklı olan bu ürünler kullanıcısına kolaylık sağladığı kadar dikkatli olmayı da gerekli kılar. Öncelikle 31 mm kalınlıktaki bir lamine parke döşenmiş alanda ıslak bezler ile yerler silinmemelidir. Her ne kadar kalınlığı yüksek olsa da sıvıdan etkilenmemesi mümkün değildir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise kullanılan ürünlerin türüdür. Temizlik malzemeleri bu noktada büyük önem arz eder. Ahşap lamine parkeler için beyaz sirke ve alkol kullanılabilir. Temizlik suyunun içine bu ürünler eklenerek temizlik güvenli bir şekilde yapılır. Ayrıca bu ürünlerin malzemeleri de bu noktada önem arz eder. Normalde lamine parkeler doğal ürünlerdir. Ancak doğal olmayan malzemelerden imal edilen parkeler, kullanıcısına sıkıntı çıkarır.

Tüm bunların yanı sıra lamine parke döşendikten sonra temiz bir bez yardımıyla temizlenmelidir. Aksi takdirde tutkal gibi malzemeler yapışma durumuna neden olabilir. Özellikle bu noktaya dikkat edilmelidir. Ayrıca lamine parke kullanırken mobilyalarınızın ayaklarının zemine sürtülmesini de önlemek durumundasınız. Temiz bir bezle silinmeyen ve tutkal kalan alanlarda daha kötü görüntü olurken, temizlense de delici ayakların ürüne zarar verdiği görülür.

Ahşap lamine parkeler kullanılırken mikro fiber bez adı altında satılan bezleri parke üzerinde kullanmamanız gerekir. Bu bezler sıvıyı daha çok zemine bırakır ve bozulmaların olmasına yol açar. Böylece sağlam olan parkeye zarar verilir. Bunların yanı sıra temizlenme esnasında ahşap temizleyici olarak satılan, bitkisel içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz. Kimyasal içeriklerden uzak durulmalı ve el yardımı ile ahşap lamineler silinmemelidir.

Ortam Nemi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ahşap lamine parke döşenmesi işleminde ortamın nem oranı pek de göz önünde bulundurulmaz. Ağaç gibi ürünlerden imal edilen ahşap lamine parkeler, canlı bir içeriğe sahip olduğu için nem oranının çok düşük olmaması önemli bir husustur.

Aynı zamanda ortam nemi çok fazla yüksekse de üründe kabarmalar ve şişlikler görülür. Bu da ürünün kullanılmasına engel olan durumlardan biridir. Bu yüzden tercih edilen ve olması gereken ortam neminin ayarlanması ve sağlanması gereklidir. Özellikle alışveriş merkezi, hastane gibi yoğun olarak kullanılan alanlarda ortam neminin çok fazla değişikliğe uğratılmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde yoğun olarak kullanılan bu alanlarda, daha kısa zamanda üründe bozulmalar meydana gelir.

Ayrıca ortam nemi konusunda ürünün yapım aşaması da çok önemlidir. Şap üzerinde toz ve benzeri maddelerin bulunması, ahşap laminenin olması gerektiği gibi döşenmemesine neden olur. Bu da kullanacak olan kişi için oldukça büyük sorunlara yol açar.

Ahşap lamine parkenin döşendiği alanda, çiçek gibi saksı ürünleri varsa bu da ortamın neminin değişmesine neden olur. Bu sayede de dolaylı yoldan parkelerinize zarar vermiş olursunuz. Bu tür saksılarınızı ahşap lamine parke olmayan bir odada ya da balkonda tutmanızda fayda vardır.

Ahşap lamine parke kullanılan alanlarda camlar aracılığı ile hava sirkülasyonu yapılmalıdır. Düzenli aralıklar ile açılan camlar, ahşap lamine parkelerin daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlar. Aynı zamanda havadaki nemi alan makineler ve aletler de bu alanlarda çalıştırılmamalıdır. Aksi takdirde ahşap lamine parke üzerinde bozulmalar meydana gelir.

Bazı alanlarda ahşap lamine parkelerin yüzeylerinde çatlakların olduğu görülür. Bunun nedeni ise ahşap lamine parkenin döşenmesi anında ortamdaki bağıl nemin ve sıcaklığın birbiri ile uyumlu olmamasındandır. Bu şekilde bir ortamda döşenen ahşap lamine parkeler çatlayarak kötü bir görüntüye sahip olur. Hatta bu ortamlarda döşenen parkelerde oluklaşma durumları da görülür. Hava kabarcıkları oluşur ve basılması anında esneyen bir zemin meydana gelir.

Tüm bunların önüne geçmek için öncelikle ortamın ısı, sıcaklık ve nem dengesinin sağlanması gerekir. Bu şekilde yapılan bir döşeme işlemi sağlıklı bir ürün kullanımını ortadan kaldırır. Kısa süre içinde yeniden sizlere masraf çıkararak zeminin yeniden döşenmesini gerektirir. Bu durumu yaşamamak için her türlü önlemin alınması, kurallara uygun olarak işlemin yapılması şarttır.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?