Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Cam Cila Nedir? Nasıl Kullanılır?

Çoğu zaman, rahatlık ve zarafet, ahşap zemininizin görünümüyle tanımlanır. Zevk almanız ve misafirlerinizin hayran kalması için birçok faydalı stil ve tasarım fırsatı sunabilir. Ayrıca, ahşap döşeme, ev dekoru ve kişiselleştirilmiş tarzınız için mükemmel bir arka plandır. Aynı zamanda mükemmel detay olarak hizmet edebilir.

Zemininizin, aşınması ve yıpranmasının yanı sıra kusurlara neden olabilecek sorunlardan sadece, uygun ve düzenli bir bakım ile ahşap zeminlerinizi koruyabilirsiniz.

İş için doğru aletlerle düzenli ve uygun temizlik, haftalık olarak şiddetle tavsiye edilir. Ancak sadece 'temizlik' yeterli olmaz ve bir zaman gelir ki ahşap zemininiz daha kapsamlı ve derinlemesine bakım gerektirecektir. Ahşap zeminlerin korunmasına hizmet eden işlemlerle ilgili olarak profesyonellere danışılarak onlardan yardım alınması gereklidir.

Ahşap zeminlere uygulanan cila, zararlı faktörlere karşı korumalı olmalıdır. Böcekler, küf, nem, kimyasal olarak agresif maddeler ahşabın doğal yapısını bozar. Çoğunlukla mobilyalar, zeminler, müzik aletleri ve hediyelik eşyalar ahşaptan yapıldığından, toksik olmayan su bazlı vernikler tercih edilmelidir.

Cam Cila Nedir

Cam cila, her türlü ahşap malzemenin ayrılmaz bir parçasıdır ve üretan alkid esaslı, tek bileşenli bir verniktir. Peki, vernik nedir?

Ahşabın verniklenmesinin amacı, çizilme ve aşınmaya karşı koruyucu olması, mobilya parçalarına parlaklık, cam gibi bir görünüm vermesidir. Son zamanlarda, mat vernikler giderek daha sık tercih edilmesine rağmen, mobilya veya parke gibi lake bir ahşabın pürüzsüz ve parlak olması fikri hala kabul görmektedir.

Cam Cila Kullanmanın Avantajları

Parkelerin zamanla aşınması ve parlaklığının solması oldukça can sıkıcıdır. Bu nedenle cilalı zeminlerin en büyük avantajı zemine yeni bir görünüm kazandırması ve daha uzun ömürlü olmasını sağlamasıdır. Bu işlem ayrıca malzemelere parlaklık ve çevreye incelik getirir.

Cam cila, günlük ev işinde zeminin zahmetsizce temizlenmesine yardımcı olduğu da bir gerçektir. Bunun nedeni, işlenmemiş yüzeylerin daha fazla dokuya sahip olmasıdır. Cilalama işlemi zemini düzleştirir ve pürüzsüzleştirir, ayrıca bir tür koruyucu tabaka oluşturarak temizliği kolaylaştırır.

Cam Cila Nerelerde Kullanılır

Ahşap, kendine özgü çekiciliği ve tarzı nedeniyle hem binaların içinde hem de dışında sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Cephe mobilyalarını uzun yıllar iyi durumda tutmak istiyorsanız, buna göre bakım yapmanız gerekir. Bakımda tek seçenek vardır, onları cilalamak. Vernik, ahşap parke yüzeyleri, hem cila ile parlatmak hem de başka bir cilayı korumak için kullanılabilir.

Ahşap ürünler, sofistike ve sıra dışı olarak kabul edilir. Ancak ahşabın uzun ömürlü olması için özel korumaya ihtiyaç vardır. Bu amaçlar için boya kullanabilirsiniz, ancak malzemenin yapısını vurgulamak istiyorsanız, bu tür nesneleri parke verniği ile kaplamak daha iyidir.

Ahşap verniği çift kullanımlı bir ciladır. Amacı hoş bir görünüm vermek, ahşabın ömrünü uzatmak ve malzemenin sahip olduğu doğal özellikleri korumaktır. Ancak etkinliğini sağlamak için, ister iç ister dış mekân olsun, doğru bir vernik uygulaması önemlidir. İlk kat vernikleme işleminde, verniğin zemine iyi nüfus edebilmesi için sentetik tiner ile inceltilir.

Ahşap Cilalama İşlemi

Ahşap verniklemenin her adımı çok zahmetlidir. Mutlaka profesyoneller tarafından yapılması gerekir.

 • Ahşap yüzeylerin, eski vernikten temizlenmesi, mobilyalar restore ediliyorsa gereklidir. Vernik ve boya yüzeyden çıkarılır.
 • Zımpara işlemi, ahşap yapıyı pürüzsüz hale getirmek, tüm çıkıntılı lifleri ve kıymıkları çıkarmaktır.
 • Ahşabın kusurlarının giderilmesi, vernikli olsa bile mobilyaların çatlamasına neden olabilir. Bu nedenle, parkeler arasındaki boşlukların yapıştırılması gereklidir.
 • Ön kurutma, ahşaba vernik uygulamadan önce iyice kurutulmalıdır.
 • Tek kat vernik uygulaması, aslında sıradan ahşabı dayanıklı ve güzel mobilyalara dönüştüren en önemli ve ana süreçtir. Ahşap lifleri boyunca vernik uygulanır.
 • İkinci ve üçüncü kat vernik uygulaması, ahşabın verniklenmesi birkaç kez daha tekrarlanır, her katman kurutulur.
 • Parlatma, yüzeyi daha da derin bir parlaklık elde etmeniz gerektiğinde kullanılır. Dikkatlice zımparalanmış yüzeye vernik uygulanır.
 • Önceki parkeler, mum cila ile cilalanması iyi sistre yapılıp, selülozik dolgu verniği ile astarlanmalıdır.

Ahşaba Vernik Uygulama Yöntemleri

Ahşabı cilalamak için gerekli malzemeler

 • Yün kumaş
 • Düz fırça
 • Ahşap bir çubuk, fırça veya sprey kullanılarak verniklenebilir.

Zımparalama ve Cilalama Ne Kadar Sürer?

Bu tamamen zımparalamadan önceki zeminin durumuna, yenilenmesi gereken alanın boyutuna, kullanmayı seçtiğiniz cilaya ve proje sırasındaki sıcaklıklara bağlıdır.

Yeni bitirdiğiniz zeminlerde yürümeden önce en az sekiz saat bekleyin ve sürtünme izi bırakabilecek sert ayakkabılar giymekten kaçının. Mevcut mobilyalarınızı geri taşımadan önce yüzeyin tamamen kuruduğundan emin olmak için zemin zımparalama ve cilalama yapıldıktan sonra bir hafta beklemek en iyisidir. Ancak yerleştirme sırasında eşyaları sürüklemeyin! Sürüklenmeyi ve olası hasarı en aza indirmek için diğer aile üyelerinden veya nakliyecilerden yardım alın.

Cam Cila Nasıl Kullanılır?

Verniklemek İçin Fırçalayın

Vernik fırça ile uygulandığında tabaka mümkün olduğu kadar ince yapılır. Fazla verniği çıkarmak için fırçayı önceden sıkın. Ve fırçanın kurumaması için periyodik olarak alkole batırabilirsiniz.

Püskürtme Yöntemi

Özel bir püskürtme tabancası kullanmak bile vernikleme yapmanızı sağlar. Ancak verniği yalnızca iyi havalandırılan bir odaya püskürtebilirsiniz, aksi takdirde havadaki küçük toz parçacıkları ahşap bir yüzeye düşer. Ahşap cilalanırken acele edilmemelidir. Yanlış uygulanan cilalama en değerli ağaç türlerini bile bozar.

Ahşap Zemin Parlatma Nedir ve Neden İhtiyacınız Olabilir?

Vernik, herhangi bir boyalı ve boyasız ahşap türünü kaplamanın evrensel bir yoludur. Ahşap zeminleri cilalamak onları nemden, böceklerden ve diğer agresif etkilerden mükemmel şekilde korur; ağacın benzersiz dokusunu ve doğal rengini vurgular. Modern üreticiler, ahşap yüzeyleri kaplamanın mümkün olduğu çok sayıda vernik bileşimi sunarken, her ürünün kendine özgü özellikleri vardır.

Parke zeminlerde cilalama, parlatma ve zımparalama işlemi, ahşap zeminin yıpranmış görünümüne veda etmenize ve bazı küçük çizik ve kusurlardan kurtulmanıza yardımcı olacak işlemlerdir. Zımparalama, ahşabın yapısındaki gözenekleri de açar, bu sayede sızdırmazlık ve perdah ürünleri daha etkin bir şekilde emilir.

Zeminlerin su yalıtımı için cilalanması, geleneksel olandan farklı bir işlemdir. Çıkarılması zor olan lekeleri, kirleri ve zeminin aşınmış kısımlarını onarmak için kullanılır. Bu işlemle, geleneksel cilalama işlemi ile birlikte belirli bir su yalıtım malzemesinin uygulanması, kaplamaya daha fazla direnç ve daha az aşınma şansı sağlayacaktır. Su geçirmez cilalama, zeminlerin kaymaz bir şekilde işlenmesini de garanti eder.

Ahşap zemininizin her zaman parlak olması için cilalama periyodik olarak yapılmalıdır, çünkü bu hizmet malzemeyi çizilmelere ve leke oluşumu gibi diğer hasarlara karşı korur. Tahmin edebileceğiniz gibi, zımparalama gerçekten faydalıdır, ancak çok stresli ve göz korkutucu bir işlemdir.

Parlatma da tıpkı zımparalama gibi ahşabın kusurlarından, ince çiziklerinden, inatçı lekelerden, zemininizin donuk görünümünden kurtulmanızı sağlayan bir işlemidir. Zımparalamanın aksine, cilalama yalnızca küçük çizikleri giderebilir. Büyük hasarlar ve kusurlar söz konusu olduğunda çözüm sadece zımparalamaktır.

Bu prosedür aynı zamanda zemininize uzun yıllar dayanabilecek yeni ve çekici parlak bir verebilir! Zımparalama, cilalama vb. gibi ahşap döşeme ile ilgili herhangi bir işlem söz konusu olduğunda, yine de profesyonelleri aramanızı öneririz.

Ahşap Döşemelerin Ne Sıklıkla Yenilemesi Gerekir?

Genel olarak konuşursak, ahşap zeminleriniz düzgün bir şekilde döşenmesi ve düzenli olarak bakımının yapıldığı varsayılırsa, ahşap zemininiz ömrü yaklaşık 15 yıldır. Bu, eviniz için ahşap döşemeye sahip olmanın değerini gerçekten vurgulayan uzun bir süre. Sadece yıllar boyunca değişen tasarım ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar çok yönlü olacaktır. Yenilenmeye ihtiyaç duyduğunuzda zemininizin sadece zımparalama ve cilalama suretiyle yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Cam Cila Fiyatları

Zemin cilalama hizmetini gerçekleştirmek için ortalama fiyat, yüzeyin özelliklerine ve cilalanacak malzemeye göre değişmektedir. Ancak fiyatlar hakkında daha doğru bir bilgiye sahip olmak için bizimle irtibata geçerek ihtiyaçlarınızı ve detayları paylaşarak yaklaşık maliyet size bildirilecektir. İrtibata geçeceğiniz kişi konusunda uzman kişilerdir ve sizlere her konuda yardımcı olacaklardır.