Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Parke Çeşitleri

Parke, dayanıklı, estetik ve en güvenilir zemin kaplamasıdır. Zemin döşemesinde çevre dostu seçenektir, çünkü parke plakaları doğal ahşaptan yapılmıştır. Bu tür ahşabın iyi fiziksel özellikleri nedeniyle parke zemin, uzun yıllar dayanır ve çekiciliğini kaybetmez.

Parke çeşitleri; Laminant Parke, Masif Parke, Lamine Parke

Laminant Parke

Laminant, kaplama malzemesinin özünü tanımlar (katmanlı). Laminant, belirli görevleri yerine getiren birkaç katmandan oluşur ve birbirine geçmeli bağlantılara sahip bir levhadır. Laminat, sunta veya suntadan yapılmış yapay bir zemin kaplamasıdır. Çoğu zaman, seramik karoları veya ahşap döşemeyi taklit eder. Birkaç katmandan ve nemin geçmesine izin vermeyen özel bir koruyucu kaplamadan oluştuğu için parke veya karodan çok daha güçlü ve daha uzun ömürlüdür. Bakım kolaylığı ve düşük fiyatı, birçok alıcı için, özellikle yüksek nemin ahşap zemini hızla tahrip ettiği bölgeler için şüphesiz bir avantajdır.

Laminant parke modelleri ve renkleri ile geniş bir yelpazeye sahiptir.

Laminat Parkenin Özellikleri

 • İlk tabaka reçine emdirilmiş kâğıttan yapılmıştır. Sertlik kazandırmanın yanı sıra, ana tabakayı deformasyon ve hasardan korur. Ayrıca ses yalıtımını destekler.
 • İkinci tabaka, taşıyıcı tabaka bir sunta levhadır. Diğerlerine kıyasla daha kalındır çünkü yük esas olarak levhanın sertliğine yansır. Son parametre, sunta kalitesine ve yoğunluğuna bağlıdır.
 • Üçüncü tabaka, dekoratif katman. Bu kâğıt, folyo veya doğal ahşap kaplamadır. Son zamanlarda, taş, metal, kum vb. gibi süslü seçimlere yönelik eğilimler olmuştur.
 • Son katman, laminant parkeye - akrilik veya melamin reçinesi - koruma sağlar. Film o kadar güçlüdür ki sürekli gerilimlere, düşen ağır nesnelere, aşınmaya ve kimyasal reaksiyonlara daha fazlasına dayanabilir. Film ile birlikte tahta tam bir parlaklık kazanır.
 • Laminantın kalitesi ve nihai maliyeti, lamel üretimi için hangi hammaddelerin kullanıldığına bağlıdır

Laminant % 80 ağaç lifi ve talaştır. Bu malzemeler kaplamanın temelini oluşturur. Çeşitli tiplerde olan ses yalıtımı sağladığı ve zemin yüzeyini düzleştirdiği için şüphesiz artı bir avantaja sahip olan bir alt tabakadır.

Masif Parke

Doğal parke, ahşap döşeme malzemesidir ve bir klasiktir. Masif, birinci sınıf kategoriye aittir, dolayısıyla güç nitelikleri, mükemmel görünüm ve dayanıklılıktır. Masif ahşap, zemini oluşturmak için kullanılan malzemeler arasında liderdir. Bununla birlikte, böyle bir kaplamanın bir dezavantajı da vardır. Malzemenin yüksek maliyeti. Masif tahta her oda için uygun değildir. Örneğin bodrum katlarda kullanılmaz. Genellikle yüksek neme sahiptirler. Aynı zamanda, geniş odalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür zeminler, odaya ve bir bütün olarak eve belirli bir statü kazandırır.

Masif Parkenin Özellikleri

 • Parkenin kalınlığı da gücünü etkiler. Masif parkede levha 18 mm'den ince olmamalıdır. Daha kalın tahtalar da vardır, ancak daha pahalıdırlar. Genellikle 18-19 mm kalınlığındaki parkeyi tekrar tekrar zımparalamaya müsaittir.
 • Masif parke seçiminizde, bağlantı uçlarının ve oluklarının kalitesine dikkat edin. Pürüzsüz ve cilalı olmalı ve levhaların kendileri boşluk olmadan birbirine sıkıca bağlanmalıdır.
 • Parkelerde renk, uzunluk ve genişlik, bitmiş masif ahşap zeminin görünümünü etkileyen faktörlerdir. Koyu parke daha pahalı görünür, ancak üzerinde herhangi bir toz lekesini hemen belli eder. Açık ila orta tonlar çok yönlüdür ve her tarzda harika görünür.
 • Geniş ve uzun tahtalar daha yumuşak bir iç mekân ritmi yaratır. Daha dar ve daha kısa tahtalar klasik bir ortam için uygundur. Uzun ve geniş tahtalar ise modern bir ortam için uygundur.

Lamine Parke

Lamine parke masif ahşaptan yapılabilir, bu nedenle birçok farklı çeşidi vardır. Bu malzeme daha pahalı olmasına rağmen, parkeye zarar vermeden yenilemek için yüzeyi defalarca cilalama seçeneğini sunar. Lamine parke; preslenmiş melamin, neme dayanıklı bir tabaka ve ahşabı taklit eden bir üst tabakadan oluştuğu için tam olarak böyle adlandırılır.

Lamine Parkenin Özellikleri

Zemin döşemelerinde malzemeyi seçerken diğer malzemelere göre özelliklerini netleştirmek gerekir.

 • Ahşabı çeşitli tonlarda ve birçok yüzeyde taklit eder.
 • Lamine parke modellerinin bazı tonları daha rustik görünürken, diğerleri zarif bir bitişe, parlak ve koyu tonlara sahiptir.
 • Kolay kurulumu, birçok insanın onu seçmesini sağlar.
 • Her durumda, son işlemin yüksek kalitede olması için iyi bir kurulum işi yapabilen bir uzman bulmak her zaman daha iyidir.
 • Kurulumunun kısa sürede yapılması, işçi maliyetlerini düşürmektedir.
 • Lamine parke, ev ve ofislerin görünümünü tamamen değiştirebilir. Bu nedenle lamine parke günümüzde çok popüler ve ahşabın görünümü döşendiği odaya farklılık katar.

Parke Seçimi

Çoğu durumda, parke rengini değiştirmek isteyen alıcılar, dairenin zemini için kül rengini tercih eder. O kadar pratik ve esnektir ki çatlak görünümünü en aza indirir. Berrak bir dokuya ve neredeyse beyazdan uçuk pembeye ve kahverengiye kadar değişen bir renk ve model yelpazesine sahiptir. Parkelerin, güçlü ve çizilmelere karşı dayanıklı olanları meşe, akçaağaç, kiraz ve cevizdir. Her biri güzel bir dokuya ve hoş bir renk tonuna sahiptir. Örneğin, akçaağaç ilginç bir krem ​​rengine sahiptir ve kiraz hoş bir kahve yelpazesine sahiptir. Kayın seyrek olarak serilir ve çok güzeldir, ancak aynı zamanda aşırı sıcaklıklara ve neme karşı dayanıklı değildir. Çocuk odalarının için önerilir.

Satın almadan önce parke markalarının incelenmesi gereklidir. Levhada çatlak, deformasyon, boşluk, zımba ve yapışkan kalıntısı olmamalıdır. Eğer öyleyse, parke kalitesizdir. Ne kadar kalın olursa o kadar iyi. Kaliteli parke zeminlerinde, sadece ahşabın kendine has özel bir kokusu bulunmaktadır.

Parke seçerken, kalite sertifikası için bir danışmana başvurmanız ve reçine gibi zararlı maddelerden arınmış olduğundan emin olmak için parke bileşimini incelemeniz gerekir. Güzel ve kaliteli parke, banyo ve tuvalet gibi kullanım alanınıza uygulanabilmesi için parkeler, nemin geçmesine izin vermeyen özel bir solüsyonla işleniyor.

Parke Zemin Seçimi İçin İpuçları

 • Yüksek kaliteli malzeme sertifikamız var. Belge mevcudiyeti, parke zeminlerin dayanıklılığını ve güvenilirliğini garanti eder.
 • Parkenin su içeriği % 10'u geçmemelidir. Göstergeleri görmek için özel ekipman kullanmak yeterlidir. Ayrıca satıcılardan göstergeler hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Parke çevre dostu bir malzemedir, ancak parke için temel olarak belirli bir ahşap türü seçmek size daha yüksek bir güvenlik endeksi verecektir. Bambu en çevre dostu olarak kabul edilir. Hızlı ağaç büyümesi nedeniyle minimum miktarda zararlı madde içerir.
 • Geometri bir diğer önemli seçim kriteridir. İki kalasın dik açılarla katlanması parkenin kalitesini belirlemeyi kolaylaştırır. Ortaya çıkan karenin genişliği, tahtanın uzunluğunu geçmemelidir. Bitiş açısı da 90 derece olmalıdır.
 • Çizimler, odanın alanına ve iç mekânın özelliklerine göre seçilmelidir. Küçük tahtalar küçük odalar için uygundur, büyük odalara uzun tahtaların montajı daha kolaydır.
 • Gölge, zeminin rengi odanın iç tasarımına uygun olmalıdır.
 • Parke tahtasının katman kalınlığı en az 4 mm olmalıdır. Satın almadan önce kendiniz kolayca ölçebilirsiniz.
 • Koku, yüksek kaliteli parke tamamen doğal ahşap kokar.

En Çok Tercih Edilen Parke Renkleri

Büyük görsel etkiye sahip, eskitilmiş, füme, fırçalanmış, elle planlanmış parkelerdir. Bir kusur olarak kabul edilen budaklar ve derzler bile artık birçok üretici tarafından doğal ahşaba çekicilik ve karakter kazandıran unsurlar olarak değerlendirilmektedir. Çok açık ve çok koyu renkler, modern tarz ortamlar için favori olmaya devam ediyor. Bal ve kırmızı renkli zeminler, saten veya cila ile zenginleştirildiği için daha çok alıcıya hitap etmeye başladı.

Pek çok rengiyle meşe parke, üretici kataloglarında en çok tercih edilenler arasında yer alır. Doğal versiyonunda giderek daha popüler bir klasik olan ve karakteristik damarları bir fırçalama ile vurgulanan bir klasik olmuştur. Açık gözenekli vernik, buz beyazı, bal, gri, ceviz, koyu kahverengi, gök mavisi, kum, su yeşili gibi cila renkleri talep edilmektedir.

Parke Fiyatları

Parke fiyatı sadece ahşabın seçimine değil, aynı zamanda işleme yöntemine, formata ve son olarak da yüzey işlemine bağlıdır. Fiyat aralığı geniştir. Bir parke seçmek için harcanan zaman karşılığını verir. Doğru seçim, kurulum ve uygun bakım ile onlarca yıllık ömrü olan harika görünümlü bir zemin elde edeceksiniz. Fiyat detayları için lütfen bizimle iletişime geçin