Natoyolu Cad. No:46/A Dudullu - Ümraniye | İstanbul
Parke Nedir?

Parke, en az 2,5 milimetre kalınlığında bir üst katmanı olan ahşap bir zemin kaplamasıdır. Ayrıca parke yere kolayca döşenebilmektedir. En yaygın kullanılan ağaçlar çam ve meşedir.

Zemin - duvar – tavan; birlikte bir oda hissi yaratan üç temel birim. Bu üç yüzey arasındaki etkileşim, renk, desen, ışık vb. seçimine bağlı olarak genel deneyimi değiştirebilir. Zemin, odanın tabanını, ağırlığını ve karakterini oluşturan şeydir ve aynı zamanda diğer birimlerin de temelidir. Yani parke seçerken tüm duyularınızı kullanmanız gerekiyor. Zeminler moda ve trendin işlevin buluştuğu yerdir.

Bir parke zemin seçerseniz, satın aldığınızda ahşabın sağladığı tüm avantajlardan yararlanırsınız. Evinize daha fazla sıcaklık, lüks, akla gelebilecek tüm mobilyalar ve diğer aksesuarlar ile eşleştirilebilen klasik bir zemin elde edersiniz.

Ancak, bu seçim bazı dezavantajlar da birlikte getirir. Parke hassastır ve sürekli bakım gerektirir. Minimum su kullanmalısınız. Çünkü nemden ve mevcut temizlik maddelerinden zarar görebilir. Bu nedenle ahşap temizliğinde PH’ı nötr olan (yeşil sabun) kullanılmalıdır.

Genel olarak, parkenin avantajları dezavantajlardan daha ağır basmaktadır. En azından uzun ömürlü oluşunu da düşünürseniz. Parke zemininizin bakımını doğru yaparsanız - ki buna zemin zımparalama da dâhil - en az 50 yıl dayanır. Kısaca avantajları şöyle sıralayabiliriz.

 • Isıyı iyi tutar bu nedenle üzerinde yürümek sıcak ve rahattır.
 • Doğal ahşap malzemenin varyasyonları her zaman kişisel ve benzersiz bir zemin sağlar.
 • İfadedeki çeşitlilik, renk ve desen yelpazesi geniştir.
 • Çoğu parke zemini üç ila beş kez zımparalanabilir.

Bir zemin, üzerinde yürünebilecek bir şeyden çok daha fazlasıdır. Zemin, duvarlar ve tavan ile birlikte odanın temel hissini oluşturur. Duvarları ve tavanları her zaman yeniden boyayabilirsiniz. Zemin daha kalıcı bir yapıya sahiptir. Zeminin görünümü renk, yüzey, desen ve sertlik farklı ahşap türleri arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Farklı ahşap türleri ve bunların sizin için ne anlama gelebileceğini ve evinizdeki duygu hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin.

Laminat Nedir?

Laminat, sözlük anlamı olarak ince tabakalardan oluşan malzemedir. Laminat parkenin yapısı, ahşap malzemenin, genellikle yonga levhadan (Yüksek Yoğunluklu Fiber Levha), bir alt veya denge katmanından oluşur. Laminat parke türünün de birkaç çeşit yüzey vardır. En yaygın olanı dekoratif kâğıda bastırmak ve katmanları doğrudan taşıyıcı malzemeye yapıştırma yöntemidir.

Laminat Parke Nedir?

Laminat esas olarak bir kaç katmandan oluşur. Her üç katman da reçine, ısı ve basınçla kalıcı olarak birbirine bağlanır. Laminat parke, ahşap esaslı bir çekirdek malzemeye ve ahşap lif levhaya (HDF- MDF) sahiptir. Reçine emdirme işlemi kâğıt emprenyeleme olarak da bilinir. Ayrıca çizilmelere karşı dayanıklı oluşu tercih sebeplerindendir.

Lamine Parke Nedir?

İki veya daha fazla ahşap katmanlarına sahip olarak üretilen, üst katmanında ise ağacın 2,5 mm kalınlığında masif ahşap kullanılan parke türüdür. Zemine döşeme işlemi son derece kolay olan lamine parkeler mekânınıza canlılık katar.

Katmanlar, ısı ve basınç altında birbirine yapıştırılır. Çok katmanlı bir yapının amacı, zeminin nem hareketlerini azaltmaktır. Bu, farklı katmanlardaki lif yönünü birbirine göre 90 derece tersine çevirerek elde edilir. Bu şekilde, ahşabın doğal özelliklerinden biri, yani lifler boyunca büyük hareket farkı kullanılır.

Parke Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Lamine parkeye bir isim veren üst tabaka, farklı ürünlerde yaklaşık olarak farklı kalınlıklara sahiptir. 2 mm ila 6 mm.
 • Aşınma tabakası ne kadar kalın ve ahşabın türü ne kadar sert olursa, zemin o kadar uzun süre dayanır.
 • En yaygın parke, toplam kalınlığı 14-15 mm olan 4 mm'lik bir üst katmana sahiptir. Birkaç kez uzman taşlamaya dayanabilir. Yeni ve eski alt zemin üzerine serilebilir.
 • Toplam kalınlığı sadece 7-8 mm olan ince parke zımparalanamaz (ancak matlaştırılabilir ve verniklenebilir). Zeminin yüksekliği az olduğu için mevcut zeminlere döşemek için uygundur (eşikler ve kapılar için ayar yapılması gerekmeyecektir).
 • Masif ahşap parke 20–35 mm kalınlığa sahiptir.
 • Bazı ahşap türleri yerden ısıtma için uygun değildir. Bu, özellikle diğerlerinden daha fazla büzüşen ve şişen kayın ve akçaağaç için geçerlidir.
 • Çok katmanlı parke, sıcaklık / nem değişiklikleri sırasında harekete karşı en kararlıdır.
  Lamine parkenin masif parkeden farkı, lamine parke parlaklığını yitirmeden uzun süre kullanılabilir olmasıdır. Masif parke ise belirli aralıklarda
 • cilalanması gerekmektedir.

Yeni zemininizi seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Örneğin, zeminin kendisi döşenmeden önce yüzeyin herhangi bir şekilde işlenmesi gerekip gerekmediğini bulmak önemlidir ve daha sonra yerleştirileceği alana uygun bir zemin seçmek önemlidir.